Andrew Cuomo, newyorský guvernér, v piatok 21. októbra 2016 podpísal návrh zákona, ktorý obyvateľom metropoly zakazuje prenajímať na dobu kratšiu ako 30 dní byty prostredníctvom služby Airbnb. Obyvateľom v prípade porušenia tohto zákona hrozí pokuta vo výške až 7 500 dolárov. Avšak startup Airbnb, ktorý cestovateľom z celého sveta sprostredkováva krátkodobé ubytovanie od miestnych, sa rozhodol brániť žalobou.

Spoločnosť Airbnb vznikla v roku 2008, pričom už od samotného počiatku sa jej služba stala veľmi vyhľadávanou alternatívou tradičného hotelierstva. Aktuálne pôsobí vo viac ako 190 krajinách sveta. A s rastúcou popularitou musia odolávať nátlaku tradičných hotelov a hostelov, ktoré kvôli webovéj platforme prichádzajú o nemalé zisky. A proti tejto službe dokonca bojujú aj samotné mestá, lebo strácajú na daniach.

New York sa rozhodol proti Airbnb rázne zakročiť. Údajne služba zaberá na trhu miesto všetkým, ktorí majú záujem o klasický dlhodobý nájom, a aktívne prispieva k šíreniu nezákonných hostelov, kvôli ktorým mesto prichádza o príjmy z nevybratých daní. Úprava legislatívy by mala chrániť nájomcu a zabrániť úbytku bytových jednotiek, ktoré by mali obývať obyvatelia New Yorku, nie turisti. Zákon zasahuje všetkých, ktorí na Airbnb inzerujú byty na dobu kratšiu ako 30 dní. Ale naďalej platí, že hostitelia môžu prenajímať izby vo svojich bytoch, avšak za predpokladu, že v byte sami bývajú.

postel-airbnbNew York predstavuje pre Airbnb asi najväčší trh v Spojených štátoch amerických. Tento zákon bude mať pre startup nemalé dôsledky.

Airbnb, ktorého hodnota dosahuje 30 miliónov dolárov, vyžaduje, aby súd vyhlásil zákon za protiústavný. Argumentuje, že sa jedná o rozpor s federálnym zákonom, podľa ktorého sú webové stránky zbavené zodpovednosti za obsah zverejnený ich užívateľmi. Airbnb hrá len úlohu sprostredkovateľa. A dokonca v zmluvných podmienkach upozorňuje na to, že hostitelia majú povinnosť konať v súlade s platnými zákonmi a predpismi daného mesta, a preto za ich nezákonné konanie nenesie žiadnu zodpovednosť.

Airbnb v žalobe poukazuje na to, že zákon vytvára mylný dojem o tom, že je činnosť Airbnb nelegálna, čím dochádza k poškodeniu jeho povesti.