Založili spolu rehabilitačné centrum, v ktorom sa starajú o ranených tvory. Najväčšia pozornosť je samozrejme venovaná tým najväčším. Medzi ne patrí aj medveď Jimbo, Kodiak, ktorý váži takmer 700 kilogramov.
medved-kodiak-4Jimbo je len jedným z 11 medveďov v centre pre osirelé divoké zvieratá, rozhodne ale ten najväčší. Najradšej jej marshmallow a keby to šlo, celý deň by sa so svojimi opatrovateľmi hral.
„Sú tu spokojní, šťastní. Ak by neboli, spoznali by ste to. Nemohol by som vykonávať toto,“ hovorí Kowalczik v reportáži stanice CBS2, zatiaľ čo sa s obrom dvakrát väčším ako on hrá.
Nezisková vedená organizácia amerických manželov do svojej starostlivosti berie zranené a nechcené zvieratá od malých zajačikov až po „netvory“ ako je Jimbo. Väčšina uzdravených tvorov by sa mala vrátiť do divokej prírody, u medveďov sa to však častokrát nedeje. Zvyknú si na pohodlný život v zajatí a nechce sa im ho opúšťať.
medved-kodiak-2Experti však varujú, že príklad, ktorý Kowalczikovi ukazujú, môže byť aj na škodu. Hranie s medveďmi môže vyzerať zábavne, ale pre neskúseného človeka, ktorého by niečo podobné mohlo napadnúť, by mohlo byť aj fatálne.
„Posolstvo, že všetko môže byť maznáčik, ma znepokojuje,“ hovorí Missy Runyan, ktorá tiež stará o divoké zvieratá. Dodáva, že takmer trištvrtetonový medveď nemôže byť nikdy spoľahlivým priateľom.
To však Jim Kowalczik odmieta. Jimbo je v jeho starostlivosti 23 rokov a ich vzťah je vraj o vzájomnej dôvere. „Nie je v ňom žiadne falošné predstieranie ako u ľudí. Ak by si na mňa ale ľahol, nedopadlo by to dobre,“ hovorí opatrovateľ.
Pár má licenciu pre rehabilitáciu ranených divokých zvierat od roku 1996. V opatrovateľskom centre žijú a sami sa starajú o jeho každodenný chod aj všetky zvieratá, ktoré sa k nim uchýlila.