Smrť v tlame žralokov

2011

Ostrov Réunion
To miesto sa nazýva Roche-aux-Oiseaux. Je to rozprávková oblasť neďaleko Slaného jazera na ostrove Réunion. Vulkanické skaly vytvorili bariéru medzi šírym morom a zátokami, ktoré sa stali akýmisi prirodzenými bazénmi, ako stvorenými na kúpanie. Tam sa Guy O. vybral 11. apríla so svojou malou neterkou. Bolo pol jedenástej predpoludním. Vlny, ktoré z času na čas zaliali skaliská, obnovovali krištáľovo čistú vodu zátoky. Gyov nemecký ovčiak Ralf plával po jeho boku, kým mladá dievčina sa na nich dívala z brehu. Bol to nádherný pohľad. Odrazu sa cez skaliská prevalila mohutná vlna a dievčina videla, ako vyniesla jej strýka na šíre more. Jediné, čo mohla urobiť, bolo bežať pre pomoc. Zavolala požiarnikov Axela Lamonga a Thierryho Fosa, ktorí urýchlene prišli k zátoke. Kým došli na pláž, bol Guy totálne vyčerpaný.

„Vydržte!“kričali. „Zavolali sme helikoptéru, dostaneme vás odtiaľ.“ Guy O… im pohybom naznačil, že ich počul. Bolo vidieť, že sa iba s námahou drží na hladine, no more bolo našťastie pokojné, takže to ešte chvíľu vydrží.
Po chvíli, ktorá sa zdala nekonečná, sa z diaľky ozval hukot blížiacej sa helikoptéry. O niekoľko minút pristane na pláži a bude sa môcť začať so záchrannými prácami. Zrazu jeden z požiarnikov vyrazil zhrozený výkrik. V tesnej blízkosti plavca zazrel obrovského sivého žraloka. „Pláva rovno k nemu!“ zreval Thierry Fos dávajúc poplašné znamenia helikoptére. Tá bola, žiaľ, priďaleko, než aby mohla vidieť drámu, ktorá sa odohrávala v mori.

Profesionálny surfer a milovník žralokov je po smrti! Jeho koníček ho dostal

 

Dievčatko videlo žraloka, zaborilo hlavu do dlaní a revalo od hrôzy
Aj neterka Guya O. videla žraloka, ktorý zaútočil na jej strýka. Začala kričať od hrôzy s hlavou zaborenou v dlaniach. Axel Lamonge ju nasilu odvliekol, aby ju uchránil pred pohľadom na otrasnú drámu, ktorá sa vzápätí odohrá.
Guy, ktorý sa nachádzal vo vzdialenosti ani nie sto metrov, bol otočený chrbtom k žralokovi a zdalo sa, že ho ešte nezbadal. No vzápätí sa ozval strašný rev. Čeľuste žraloka sa zahryzli do nohy plavca a voda okolo sa sfarbila jeho krvou. Tá prilákala ďalšieho žraloka, ktorý sa ponoril a vzápätí vynoril s trupom plavca v tlame. Agóniu úbožiaka ukončil tretí žralok prilákaný krvou, ktorý za niekoľko sekúnd uchmatol do papule jeho ruky a zmizol so svojou korisťou pod vodou.
Keď prišli helikoptéry záchrannej služby na pláž, zostali po hrôzostrašnej tragédii iba červené škvrny na priezračnej belasej vode mora.

Dvadsaťjeden bielych krížov
Potápači sa odvážili zostúpiť do morských hlbín, v snahe nájsť pozostatky nešťastného plavca. Zbytočne. Žraloky, patriace k druhu prezývaného buldogy, ho odvliekli na šíre more a do posledného kúska zožrali.
Na druhý deň zavládol v Roche-aux-Oiseax opäť zvyčajný pokoj. Iba biele kríže medzi skaliskami pripomínali dvadsaťjeden obetí žralokov-ľudožrútov ako memento, že všade na okolí striehne smrť a že by sa tu ľudia nemali kúpať ani v tých najkrajších prírodných bazénoch.

Pozor, žralok! Austrália testuje chytré bójky varujúce pred kráľmi desu

VÝSTRAHA: OSTROV VEĽKÝCH ŽRALOKOV
Ostrov Réunion je jednou z oblastí, kde dochádza k najčastejším útokom žralokov na ľudí.

🔴29. júna 1993 došiel šestnásťročný Thierry Mercredi pri surfovaní o nohu, ktorú mu žralok odhryzol. Zomrel v nemocnici Gabriela Martina.
l🔴 10. januára 1996 zahynul v tlame vyše 300-kilového žraloka-tigra 25-ročný Grégory Bénéche.
l🔴 Od začiatku osemdesiatych rokov napadli v tejto oblasti žraloky najmenej dvadsaťjeden obetí, z toho dvanásť zomrelo. V roku 1997 poslala ochranárska asociácia na prefektúru list, v ktorom žiadala o vykonanie bezpečnostných opatrení a informovaní obyvateľstva. No príslušné orgány, obávajúce sa, že by ostrov mohol dostať prezývku Ostrov žralokov, a turisti by sa mu začali vyhýbať, odmietli upozorňovať kúpajúcich sa na hroziace nebezpečenstvo. A tak dodnes päťstotisíc turistov, ktorí každoročne navštevujú príťažlivé pláže ostrova netuší, že na nich v niektorej zátoke môže striehnuť smrť.