Smrteľné zranenia pri autonehode spôsobila otcovi nepripútaná dcéra

420
Známy sexuológ Peter Weiss neprišiel na súd ako znalec, ale tentoraz ako obžalovaný! Známemu sexuológovi Petru Weissovi (62) hrozí za tragickú nehodu, pri ktorej prišiel o život päťdesiatpäťročný otec s dcérou, ktorí cestovali v protiidúcim aute, až šesť rokov väzenia. Na súde však vyšli najavo nové skutočnosti.

Mladá žena vraj nebola pripútaná.

Weiss na súd prišiel v sprievode svojich advokátov, s novinármi ale hovoriť nechcel a obrnil sa mlčaním. Známy sexuológ už skôr vyhlásil, že si z nehody nič nepamätá. A to tiež zopakoval aj na súde. „Išiel som na chalupu, ktorú mám v okolí. Prekvapila ma nečakaná obchádzka a ja som musel ísť po ceste, po ktorej som nejazdil minimálne päť rokov. Naposledy si pamätám prejazd zákrutou, ďalej neviem, ako sa to odohralo. Pamätám si len, že na tú cestu som zabočil. Utrpel som otras mozgu a viac si nepamätám,“ vypovedal.
Že bol po strete mimo, potvrdila aj svedkyňa, ktorá bola na mieste tragédie medzi prvými. „Sedel neprítomne za volantom a hľadel pred seba,“ povedala policajtom.
Bezprostredne po nehode ponúkol Weiss rodine zomrelých okamžitú finančnú pomoc vo výške 250 tisíc korún, ktorú však pozostalí neprijali. Na súde však po ňom skrze splnomocnenca žiadajú celkom 20 miliónov korún.

Prehliadka znalcov

Počas dopoludňajšieho rokovania sa pri svedeckom pulte vystriedali celkom štyria znalci. Patológ Zdeněk Šenkýř, ktorý mal na starosti pitvu zomrelých, sa vo svojich záveroch úplne zhodol s expertom obhajoby profesorom Přemyslom Strejcom. Podľa nich spôsobila smrť otca dcéra Tereza, ktorá nebola na zadnom sedadle pripútaná. Po náraze udrela hlavou do opierky sedadla vodiča, čím došlo u jej otca k pretrhnutiu aorty a následnému vykrvácaniu.

Sama utrpela zranenie v oblasti lebky, ktoré nebola zlučiteľné so životom. Keby použila pásy, mohli byť podľa znalcov zrejme ona aj otec nažive. „Spôsobila by si maximálne stredné až ťažké zranenia s dobou trvania liečenia maximálne do šiestich týždňov,“ zhodli sa na dotaz sudcu. Vodič aj jeho manželka boli pri jazde pripútaní.

Pochybili aj cestári

V prospech Weissa vyzneli aj posudky z odboru dopravy. Znalci sa zhodli, že vozovka bola zo strany cestárov v neporiadku. Krajnica bola v mieste o 30 centimetrov nižšie než cesty. „Nešlo o štandardnú krajnicu, ale o pozdĺžny schod,“ uviedol docent Jiří Šachl. „Keby tam tento schod nebol, nehoda by sa nestala,“ konštatoval.
Podľa znalca nebola táto prekážka na ceste viditeľná, pretože sa nachádzala za vrcholom stúpania. Weissov jaguár bol po vjazde do problematického miesta vymrštený do protismeru.
Znalci sa úplne nezhodli len na rýchlosti, ktorou sexuológ išiel. Podľa súdom pozvaného odborníka sa auto pohybovalo rýchlosťou 88 km / h, znalec obhajoby uviedol o 3 km / h menej.
Sudca Jiřího Zacha rozsudok počas stredajšieho rokovania nevyniesol. Verdikt by mal zaznieť 18. októbra, Weiss si ho ale osobne nevypočuje, čo dopredu súdu oznámil. Na všetky úkony však splnomocní svojich advokátov.

Tragická nehoda

Tragická nehoda sa stala 16. septembra 2016. „Pri prejazde ľavotočivou zákrutou nezvládol vodič riadenie a vyšiel pravými kolesami vpravo mimo komunikáciu. Následne prešiel do protismeru, kde došlo k stretu,“ opísala zrážku dvoch áut už skôr policajný hovorca.
Päťdesiatpäťročný Jaroslav Š. Na mieste zomrel, jeho dvadsaťpäťročná dcéra sediaci na zadnom sedadle podľahla následkom nehody v nemocnici. Ťažko zranená bola tiež štyridsaťdeväťročná matka, ktorá cestovala na prednom sedadle.