Štvornásobný vrah Kevin Dahlgren vo štvrtok podvečer spáchal v známej väznici Valdice samovraždu. Američan Dahlgren bol odsúdený za vraždu štyroch ľudí v Brne. Odsúdený bol na doživotie. Dahlgrenov prípad patrí k najhorším zločinom posledných rokov v Českej republike.

Samovraždu štvornásobného vraha Kevina Dahlgrena vo väznici Valdice vyšetruje okrem polície aj Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) a vnútorné orgány väzenskej služby. Totožnosť mŕtveho Američana a dôvod jeho smrti policajné ani väzenskej orgány doteraz nezverejnili ani nepotvrdili, ale z dôveryhodných zdrojov informáciu o Dahlgrenovej samovražde sú potvrdené.

Polícia v piatok uviedla, že vo väznici vo štvrtok v podvečer zomrel dvadsaťpäťročný cudzinec, a to bez cudzieho zavinenia.

„Pri prvotnej ohliadke tela bolo predbežne vylúčené cudzie zavinenie. Pre zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená súdna pitva. Policajti v kauze začali úkony trestného konania,“ povedala hovorkyňa krajskej polície Lenka Burýšková.

Dahlgrenovu samovraždu nemá zatiaľ oficiálne potvrdenú ani jeho obhajca Richard Spisek. „Volal som do väznice, ale bolo mi povedané, že mi to telefonicky nepotvrdia, nech si pošlem oficiálnu žiadosť cez dátovú schránku. Takže som tak urobil,“ povedal. Uviedol ale, že o úmrtí už e-mailom informoval Dahlgrenovych rodičov a že ich informovalo aj americké veľvyslanectvo.

Američan Dahlgren podľa právoplatného rozsudku zavraždil v máji 2013 v Brne štyroch ľudí. Odsúdený bol na doživotie. Dahlgrenov prípad patrí k najhorším zločinom posledných rokov v Českej republike. Dahlgren vlani v septembri podal dovolanie na Najvyšší súd. Jeho obhajca v ňom navrhoval, aby mladý Američan miesto výkonu trestu zamieril do zabezpečovacej detencie, a to najmä vzhľadom na jeho psychický stav, prípadne aby dostal miernejší trest väzenia. Dovolanie nepolemizovalo s rozhodnutím o vine.

Vtedy dvadsaťročný Dahlgren zabil v Brne všetkých členov rodiny, u ktorých dočasne býval – otca, matku a ich dvoch synov, z ktorých jeden bol neplnoletý. Potom odišiel do Rakúska, kde nasadol do lietadla mieriaceho do USA. Následne bol zadržaný na letisku vo Washingtone na základe zatykača vydaného českými orgánmi. Americké súdy potom rozhodli o jeho vydaní do ČR.

Masový vrah Kevin Dahlgren  podal dovolanie proti doživotnému kriminálu 

Dahlgrenovo úmrtia nie je prvou samovraždou doživotne odsúdeného väzňa vo Valdiciach. Napríklad v septembri 2010 svoj život vo Valdiciach ukončil takzvaný lesný vrah troch ľudí Viktor Kalivoda.

Štvornásobný vrah dostal doživotný trest

Valdice patria k najťažším českým väzniciam.

Trest si za jej múrmi teraz odpykáva 1078 odsúdených. Väznica od roku 1857 sídli v niekdajšom kartuziánskom kláštore, celý komplex má rozlohu takmer desať hektárov. Trest si vo Valdiciach odpykávajú aj doživotne odsúdení. Z Valdic utiekol aj najznámejší český väzeň Kajínek.
Zo štatistík Väzenskej služby vyplýva, že v českých väzniciach sa v posledných niekoľkých rokoch stáva okolo desať dokonaných samovrážd ročne. V roku 2012 sa však ich počet blížil k dvadsiatim.