SÚDY: NS bude rozhodovať o odvolaní 12 členov gangu expolicajta Miroslava Š.

932

NS bude o odvolaní voči minuloročnému júnovému verdiktu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) rozhodovať na svojom verejnom zasadnutí od stredy tri dni, teda do piatka 11. januára. Zasadnutie sa uskutoční za prísnych bezpečnostných opatrení. TASR o tom dnes informoval hovorca NS Michal Jurči. Vo väzbe sa v súčasnosti nachádza už len Miroslav Š., ktorého by mali na verejné zasadnutie NS eskortovať.
ŠTS odsúdil bývalého kukláča Miroslava Š. 23. júna minulého roku na 25 rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia. Okrem neho súd odsúdil aj ďalších 14 obžalovaných. Patrik Š. dostal 25 rokov, Ľuboš Č. 18,5 roka a ostatní od trestov s podmienečným odkladom až po 12 rokov nepodmienečne. Tresty u niektorých obžalovaných boli výrazne nižšie, ako navrhoval vo svojej záverečnej reči prokurátor. S trestami od päť do 8,5 roka vo väzení s minimálnym stupňom stráženia obišli aj traja bývalí najbližší Miroslava Š., ktorí počas súdneho procesu začali spolupracovať a priznali sa k trestnej činnosti. Medzi odsúdenými bol aj bývalý policajt v hodnosti majora, ktorý dostal tri roky za poskytovanie informácií z policajného prostredia zločineckej skupine. Súd spod obžaloby oslobodil troch obžalovaných.
Rozsudok bol právoplatný len pre Zdenka Kovárika a Petra Havlíčka, ktorí sa vzdali odvolania voči verdiktu súdu a rovnako aj prokurátor avizoval, že sa neodvolá voči rozsudku vo vzťahu k týmto osobám. Obaja spolu s Rastislavom Z. počas procesu začali spolupracovať pri objasňovaní trestnej činnosti. Rastislav Z. si na rozhodnutie o odvolaní vtedy ponechal zákonnú lehotu. Celý rozsudok nebol právoplatný, keďže väčšina obžalovaných nebola na vyhlásení rozsudku prítomná, ich advokáti buď za nich podali odvolanie, alebo si ponechali zákonnú lehotu na rozhodnutie. V súčasnosti sú právoplatné už tri tresty.
„Vzdal som sa odvolania vo vzťahu k výrokom o vine a treste vo vzťahu ku Kovárikovi, Havlíčkovi a Rastislavovi Z., čo boli obžalovaní, ktorí sa na hlavnom pojednávaní priznali k trestnej činnosti, ktorá sa im kládla za vinu, a významnou mierou napomáhali pri objasňovaní trestnej činnosti zločineckej skupiny. Ich svedecké výpovede znamenali podstatný zvrat v trestnom konaní. V ostatnej časti sa vyjadrím až po preštudovaní rozsudku, je tam obrovský rozsah trestnej činnosti, boli tam upravené trestné sadzby, ako prokurátor navrhoval,“ povedal vtedy po rozsudku prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry. Dodal, že v súčasnosti prebieha vyšetrovanie aj vo zvyšnej časti trestnej činnosti, ktorá mala byť páchaná touto skupinou.
Obžalovaní v kauze vydieračskej skupiny sa mali pri viac ako 15 skutkoch dopustiť viacerých trestných činov, ako napríklad založenia a zosnovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, vydierania či hrubého nátlaku. Na čele údajnej skupiny mal stáť Miroslav Š., ktorý v minulosti pracoval ako príslušník pohotovostného policajného útvaru. Skupina pod jeho vedením údajne tvrdila, že peniaze vyberá pre gang piťovcov. Finančné prostriedky však podľa zistení polície mali pripadnúť Záhorákom a prepojenie na piťovcov bolo len fiktívne.
Podľa obžaloby Miroslav Š. v roku 2001 v Senici postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá na území Trnavského a Bratislavského kraja páchala zločiny tak, aby získala finančný prospech najmä pomocou vydierania, podvodmi, vyhrážkami, ujmou na zdraví. Známa bola pod prezývkou „Štvrťáci“. Mal spolupracovať aj s príslušníkmi Policajného zboru, ktorí ich informovali o pripravovaných policajných akciách. Skupina mala zastrašovať podnikateľov a nútiť ich pravidelne odvádzať finančné prostriedky.