SÚDY: Proces s Volodymyrom Y. a spol. pre päť vrážd odročili

847

Dôvodom bola ospravedlnená neprítomnosť obhajcov Eduarda V., ktorí sú práceneschopní, ako aj námietka zaujatosti Volodymyra Y. voči senátu KS.
Volodymyr Y. v námietke tiež uvádza, že podal sťažnosť na predsedníčku Krajského súdu v Bratislave a preto žiada, aby táto kauza bola pridelená inému krajskému súdu. KS najprv rozhodne o námietke zaujatosti a potom vec pošle na Najvyšší súd SR, aby rozhodol o tom, či prípad môže byť pridelený inému súdu.
Obžalovaný Eduard V. zase uviedol, že civilný spor medzi ním a niektorými členmi senátu sa dostal až na Ústavný súd SR. Preto žiadal, aby súd pojednávanie v kauze piatich vrážd odročil až na termín po rozhodnutí Ústavného sudu SR.
KS by mal na novom hlavnom pojednávaní znovu rozhodnúť o vine a treste údajného zločineckého bossa Volodymyra Y. a jeho troch komplicov. V tejto kauze, v ktorej ide o päť vrážd, už rozhodol vo februári 2009, kedy všetkých štyroch obžalovaných odsúdil na doživotie. Najvyšší súd SR však tento rozsudok 23. júna zrušil.
Podľa obžaloby zavraždili 28. mája 1998 po dve osoby v Stupave a dve v Jablonici. Všetci zavraždení údajne boli členovia jednej z podskupín, ktoré vraj riadil Volodymyr Y. O život údajne prišli pre konflikt pri rozdeľovaní zisku. Eduard V. a Vasyl P. navyše v novembri 1997 mali zavraždiť slovenského občana Pavla M. na bratislavskej Kolibe. Kvarteto obžalovaných okrem vrážd uznal súd vo februári 2009 za vinných aj z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s nimi, ako aj z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a falšovania úradnej listiny a pečate.
Krátko po tom ako Najvyšší súd SR zrušil verdikt v kauze piatich vrážd, KS rozhodol v ďalšej kauze Volodymra Y. Súd mu potvrdil štvorročný trest za zorganizovanie vývozu kradnutých áut do zahraničia 13. júla. Keďže obžalovaný si tento trest odsedel už pobytom vo väzbe, súd rozhodol o jeho prepustení na slobodu. Tam sa však Ukrajinec nedostal, pretože ho okamžite zadržala cudzinecká polícia. Keďže už v tom čase prebiehal na Okresnom súde Bratislava I ďalší proces, v ktorom figuroval na lavici obžalovaných Volodymyr Y. so svojimi komplicmi, príslušný sudca nariadil výsluch, po ktorom rozhodol, že údajného bossa pošle do väzby. Keďže mu hrozil vysoký trest, sudca ho vzal do väzby z obavy, že by vyhýbal trestnému konaniu.
Na okresnom súde je Volodymyr Y. spolu s Eduardom V., Vasylom P. a Jurijom R. obžalovaný z vrážd dvoch mužov. Podľa obžaloby Volodymyr Y. nariadil zavraždiť svojim komplicom Sergeja Chaplického a Petra Gala. Vasyl P. a Jurij R. údajne zastrelili Chaplického 6. novembra 1999 v blízkosti reštaurácie Aušpic v Bratislave. Podľa druhého bodu obžaloby Vasyl P. a Eduard V. v novembri 2001 previezli Gala do záhradkárskej oblasti v Bratislave, kde ho vraj zavraždili staršou poľovníckou zbraňou. Jeho mŕtvolu, ktorá sa dodnes nenašla, údajne odstránili na neznáme miesto.