Tehotná jedenásťročná Američanka si musela vziať muža, ktorý ju znásilnil

601

Svadby maloletých dievčat proti ich vlastnej vôli máme spojené predovšetkým s moslimskými krajinami. Prípad ženy z Floridy ale ukazuje, že k niečomu podobnému môže dôjsť aj v relatívne civilizovanejšom západnom svete.

Desaťročná Sherry Johnson bola štyrikrát znásilnená na cirkevnom zhromaždení. Keď sa prišlo na to, že je tehotná, rodina ju donútila násilníka si vziať. K incidentu totiž došlo v ich kostole a oni sa báli, že by sa o tehotnú dievčinu a muža začala zaujímať polícia.

„Moja mama sa ma spýtala, či sa chcem vydávať. Povedala som jej: ‘Neviem, čo je to svadba. Ako by som sa ako manželka mala správať?’ Odpovedala: ‘No, myslím, že sa práve vydávať budeš,’ „ povedala už dospelá žena pre The New York Times.

S mužom mala celkom deväť detí a nakoniec sa s ním rozviedla. O svojej skúsenosti napísala knihu Forgiving The Unforgivable (Odpustenie neodpustitelného).

Florida je jedným z dvadsiatich siedmich amerických štátov, kde sú povolené – so súhlasom rodičov – detské svadby. Práve príbeh Johnsonovej inšpiroval poslankyňu Cynthiu Stafford, aby podala návrh na zmenu zákona.

„Svadba je zodpovednosť dospelých ľudí. Keď nechceme, aby deti mladšie ako šestnásť rokov volili, píly alkohol alebo riadili auto, prečo im povoľujeme mať svadbu?“ Opustila politiku. Jej návrh bohužiaľ neprešiel do senátu.

„Zrušenie bez výnimky by znamenalo zásah do kultúr a náboženských tradícií niektorých komunít,“ tvrdí napríklad guvernér z New Jersey Chris Christie, jeden z odporcov návrhu.