Bezprostredne po útoku ho polícia strelila. Ešte predtým útočníci nabehli na moste pri budove parlamentu do ľudí autom a zranili ich až dvanásť, píše BBC. Pravdepodobne traja ľudia sú mŕtvi, niektorí ďalší majú veľmi vážne zranenia.

Presne rok po teroristickom útoku v Bruseli zažil stav ohrozenia aj Londýn

Streľba policajtov pravdepodobne vyvolala paniku hlavne medzi turistami, ktorí sa vyskytovali v blízkosti a ktorí sa z miesta dali na útek. Podľa BBC v aute, ktoré nabehlo do ľudí na moste boli dvaja útočníci. Jeden z nich bol zastrelený políciou, druhý je možná na úteku. Podľa reportéra Daily Telegraph polícia prehľadáva budovy parlamentu, kde hľadá druhého útočníka.
Svedok popísal možných útočníkov ako „holohlavého belocha a černocha s briadkou“. Obaja boli v aute, ktoré na moste zrazilo okolo desať ľudí a potom narazilo do plota pri parlamente píše BBC.


Najmenej štyria ťažko krvácajúce ľudia v bezvedomí, ktorých zahliadol fotograf agentúry Reuters na Westminsterskom moste pri britskom parlamente. Jedno z tiel ležalo pod autobusom. Podľa informácií agentúry PA jedna žena bola zabitá, ďalšie majú veľmi ťažké zranenia. Podľa BBC dobodaných policajt zomrel, jeden z poslancov mu predtým poskytoval prvú pomoc.
Po zrážke na moste majú niekoľkí ľudia „katastrofické zranenia“ povedal pre BBC lekár z Nemocnice Svätého Tomáša, ktorá sa nachádza oproti parlamentu.
Z námestia ľudí okamžite evakuovali, prišli desiatky ozbrojených policajtov a záchranárov. K vozidlu, ktoré vrazilo do ľudí, privolali pyrotechnikov, lebo sa v ňom nachádza podozrivý balík, že by tam bola bomba, sa nepotvrdilo.


„Keď útočník v čiernom bežal smerom k parlamentu, dvaja muži s pištoľami v civile na neho kričali niečo, čo znelo ako varovanie. Ignoroval to, oni vystrelili a útočník spadol,“ popísal situáciu pre BBC Quentin Letts, parlamentný spravodajca Daily Mail.
„Zvonku som počul výstrely a výkriky, asi 40 alebo 50 ľudí utekalo na Parlamentné námestie,“ povedal podľa BBC editor Press Association Andrew Woodcock, ktorý celú scénu videl z okna svojej kancelárie.
„Zrazu z davu vybehol jeden muž s niečím, čo vyzeralo ako dlhý kuchynský nôž. Potom som počul asi tri výstrely a už boli dvaja ľudia na zemi a ďalší, ktorí im bežali pomôcť. Ozbrojení policajti boli hneď na mieste a kričali na ľudí, aby opustili priestor.“
Poslanci v parlamente na nejaký čas uviazli. V budove bolo aj mnoho civilistov, britský parlament je totiž voľne otvorený pre verejnosť. „Ktokoľvek, kto chce prísť a stretnúť sa so svojim poslancom, čo je na demokracii to dobré,“ povedal pre Guardian labouristický poslanec Jon Ashworth.


„Vďaka kvalitnému policajnému zásahu sa nikto v parlamente neocitol v nebezpečí,“ povedal pre BBC poslanec Lord Paddick, ktorý bol v minulosti sám policajtom. Prácu bezpečnostných zložiek ocenili viacerí poslanci, podľa lorda bola hodinu po útoku situácia v parlamente „pokojná“ a ľudia „pomerne uvoľnení“.

Po dvoch hodinách od útoku začali ľudí z parlamentu púšťať von.

Premiérka Theresa Mayová sa v čase útoku nachádzala asi štyridsať metrov od brány parlamentu, ochrankári ju stiahli do auta a je v poriadku. Väčšina zvyšných ministrov bola v čase útoku v parlamente, šéf diplomacie Boris Johnson je na rokovaniach vo Washingtone.
Policajti uzavreli aj oblasť okolo parlamentu. Zvýšili sa i bezpečnosť ďalších vládnych budov v Británii.
Na internete sa okamžite začali šíriť obrázky zranených, aj polícia už cez twitter vyzvala ľudí, aby pri zvažovaní toho, čo je vhodné dať na sieť, používali „zdravý rozum“.
„Ak máte zábery alebo videá z incidentov, posuňte to prosím polícii,“ píšu londýnski policajti.


Začínajú sa už objavovať aj výzvy na to, aby Británia nepodľahla hystérii. „Ktokoľvek napadol náš parlament, nech už mal akýkoľvek motív, nepodarí sa mu rozdeliť nás. Moje myšlienky sú teraz pri zranených,“ napísal na twitteri Brendan Cox, vdovec po labouristickej poslankyni Jo Coxovej, ktorú útočník zabil v júni minulého roka.