Bohužiaľ chrápanie nie je nepríjemná záležitosť, ktorá môže ovplyvniť napríklad partnerský vzťah, ale predstavuje aj zvýšené riziko úmrtia.

„Ak má nejaký človek spánkové apnoe, dochádza u neho v spánku k desať sekundovým až minútovým zástavám dychu. Kvôli zástavám dychu klesá hladina kyslíka v krvi, čo vedie k nedostatočnému okysličovaniu orgánov. Z toho plynú vysoké zdravotné riziká ako časté zástavy dychu s vyšším výskytom ochorenia srdca, vysokým tlakom, infarktom, cukrovkou a mŕtvicou. Dychová zástava v spánku núti mozog vysielať signály k uvoľneniu dýchacích svalov. Kvôli tejto mozgovej činnosti sa človek dostáva viac než desaťkrát za hodinu do polospánku. Po prebudení sa necíti oddýchnuto, ale trpí únavou, vyčerpaním a vyššou mierou stresu. Všetko dohromady vedie k častejšiemu riziku chorôb opísaných vyššie, ale aj k poruchám potencie. Nasledujúci deň by sa dal v podstate opísať ako stav po prepitej noci, aj keď ste sa alkoholu ani nedotkli,“ upozornila na nebezpečenstvo chrápania Peter Mašena.

Chrápanie je väčšinou spôsobené tým, že vzduch v dýchacích cestách naráža na prekážku, ktorú rozochveje. Tou môže byť znížene mäkké poschodie, rozšírené tkanivo v nosohltane alebo zhoršená nosová priechodnosť vzniknutá opäť povolením tkanív či nachladnutím. „Chrápanie je až zo 70 percent prípadov dedičná záležitosť,“ uviedol Mašena.

Aj keď podľa mnohých odborníkov sa chrápanie natrvalo a s istotou zbaviť nedá, je možné tento problém zmierniť. Vyskúšať môžete nasledujúce rady.

    Zmeňte svoju spánkovú polohu

Podľa National Sleep Foundation niektoré spánkovej polohy, napríklad ľah na chrbte, zvyšujú pravdepodobnosť chrápania. Zmena spánkovej polohy zo spania na chrbte na spanie na boku môže chrápanie zmierniť alebo mu zabrániť úplne.

Často tiež pomôže vyvýšenie polohy hlavy o 10 až 15 cm. Dostatočne silný vankúš alebo dva pod hlavou vám pomôžu spriechodniť prúdenie vzduchu v dutinách. Osvedčeným trikom ako zabrániť spanie na chrbte je zašiť si do zadnej časti pyžama tenisový loptičku. Spanie na ňom je totiž značne nepohodlné a donúti vás obrátiť sa zase na bok.

    Dbajte na optimálnu hydratáciu organizmu

Dostatočný pitný režim je dôležitý pre zdravie celého organizmus a dehydratácia môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám. Okrem iného zlý pitný režim môže tiež zvyšovať pravdepodobnosť, že budete v noci hlasno chrápať.

Podľa zdravotníckeho webu WebMD sa pri dehydratácii zalepia naše ústa a nosne sekréty, čo môže spôsobiť chrápanie. Dobrým ukazovateľom správneho zavodnenia organizmu je farba moču. Pri správnej hydratácii by mala byť svetlo žltá až bezfarebná.

    Zbavte sa prachu a alergénov v byte

Zdravotné odborníci na webových stránkach WebMD hovoria, že alergény ako sú peľ, prach či zvieracie chlpy, ktoré číhajú v spálni (napríklad v prašnom stropnom ventilátori, v starých vankúšoch a perinách alebo matracoch), môžu dráždiť dýchacie cesty a prispievať ku chrápaniu. Pôsobením alergénov môže dôjsť k zápalu nosnej sliznice a tým pádom k zúženiu priechodnosti dýchacích ciest.

Riešením je samozrejme odstránenie možných alergénov, dôkladné vyčistenie spálne a pravidelné vetranie.

    Dajte si horúcu sprchu a kúpte si zvlhčovač vzduchu

Často je príčinou chrápania suché a teplé prostredie spálne. Doktor John M. Dobrowski, MD, certifikovaný špecialista spánku a otorinolaryngológ z Massachusetts Eye and Ear Infirmary v Bostone preto odporúča, zaobstarať si kvalitný zvlhčovač vzduchu.

Ten pomôže udržať dýchacie cesty vlhké, čo môže významne znížiť riziko chrápania. Niekedy tiež pomôže umiestniť do spálne nádoby s vodou alebo vlhké prestieradlo. Niektorí odborníci odporúčajú pridať do zvlhčovača alebo výparníka éterické oleje ako je mäta, eukalyptus alebo citrón, ktoré otvoria dýchacie cesty. Proti chrápaniu je tiež účinná horúca sprcha pred spaním.

lekár chirurg operácie nástroje zdravotné zdravie pixa

    Vyhnite sa pred spaním alkoholu

Pivo, víno či iné alkoholické nápoje vám môžu pomôcť sa pred spaním uvoľniť a často aj rýchlejšie zaspať. Bohužiaľ podľa odborníkov z kliniky Mayo sa naša krčné svaly vďaka popíjaniu alkoholu uvoľnia až príliš, tkaniva v krku sa rozšíria, zablokujú dýchacie cesty a výsledkom je nepríjemné chrápanie.

The National Sleep Foundation odporúča dať si posledný alkoholický nápoj najneskôr štyri hodiny pred spaním. V opačnom prípade je chrápanie takmer nevyhnutné.

    Keď všetko ostatné zlyhá, zvážte operáciu

„Ak diagnostika zistí, že chrápanie vzniká vibráciami mäkkých tkanív hltanu, možno problém vyriešiť celkom jednoduchým estetickým zákrokom pomocou lasera. Samotné ošetrenie je bezbolestné, nepríjemný je len zápach spálenej kože. Dva dni po jeho vykonaní cíti človek miernu alebo strednú bolesť v krku podobnú angíne, ktorá do týždňa zmizne. Chrápanie sa upraví do mesiaca od zákroku,“ povedal Mašena, ktorý dodal, že ak chrápanie spôsobujú iné časti dýchacieho ústrojenstva, rieši ho plastická chirurgia alebo rádiofrekvenčná termoterapia.