TOP: Od narodenia autora Slavína architekta Jána Svetlíka uplynie 100 rokov

453

V spolupráci s poprednými slovenskými sochármi realizoval Ján Svetlík vyše tridsať pomníkov a pamätníkov po celom území Slovenska. Vypracoval napríklad projekt pamätníka Slavín v Bratislave, ktorého výstavba prebiehala v rokoch 1957-1960. V roku 1962 vyhlásili pamätník za národnú kultúrnu pamiatku. Sám architekt za najvýznamnejšie dielo považoval pamätník SNP nad obcou Lubina pri Novom Meste nad Váhom z roku 1960, pamätník SNP a 1.československého armádneho zboru v Žiari nad Hronom, pamätník SNP v Hanušovciach z roku 1972 a pomník architekta Dušana Jurkoviča na nábreží Dunaja v Bratislave z roku 1973.
Ján Svetlík sa narodil 1. februára 1912 v podtatranskej obci Hybe. Krásny kraj mu vštepil lásku k ľudovému umeniu a architektúre. V rokoch 1935-1939 študoval na odbore architektúry a pozemného staviteľstva Českého vysokého učení technického v Prahe (ČR). V rokoch 1940-1945 pôsobil ako stredoškolský profesor na Vyššej škole staviteľskej v Prešove. Po oslobodení Slovenska nastúpil na Povereníctvo Slovenskej národnej rady pre verejné práce v Košiciach, pracoval ako splnomocnenec s úlohou viesť obnovu vojnou poškodených miest a zničených obcí. Roku 1950 ukončil a obhájil kandidátsku dizertačnú prácu na tému Ľudové stavby na Slovensku. Spracoval časť publikácie o ľudovej architektúre v diele Slovenské ľudové umenie.
V rokoch 1961 až 1974 bol vedúcim Katedry urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave. Bol autorom štyroch vysokoškolských učebníc a skrípt. Roku 1978 napísal svoje najvýznamnejšie teoretické dielo – vysokoškolskú učebnicu Plánovanie a výstavba miest a obcí.
Bol prvým predsedom Zväzu slovenských architektov a tiež podpredsedom Zväzu československých architektov. V rokoch 1974 až 1976 bol predsedom komisie pre výstavbu Vysokých Tatier.
V roku 1960 bol Ján Svetlík ocenený za pamätník Slavín. V roku 1970 získal pamätnú plaketu Zväzu slovenských výtvarných umelcov za rozvoj slovenského výtvarného umenia na Slovensku. V roku 1974 dostal čestnú plaketu Zväzu slovenských architektov za tvorivé výsledky v oblasti architektúry a urbanizmu. V októbri 1998 udelila Vedecká rada Slovenskej technickej univerzity (STU) profesorovi Ing. arch. Jánovi Svetlíkovi Medailu STU in memoriam za mimoriadne vedecké a pedagogické výsledky a za zásluhy o rozvoj univerzity.
Architekt Ján Svetlík zomrel 8. decembra 1997 vo veku 85 rokov.