Toto nie je showroom z IKEA, ale nórske väzenia!

1657

Nóri sú povestní svojím liberálnym prístupom k väzňom, ako sa ukázalo napríklad v prípade masového vraha Breivika. Luxusné podmienky však panujú aj v iných väzniciach v Nórsku, ako sa presvedčil bývalý americký dozorca, ktorý jednu z nich navštívil.

Bývalý dozorca z väznice v Attika v New Yorku James Conevay navštívil v rámci nakrúcania televízneho dokumentu nórsku väznicu Halden. Jedno z najmodernejších nápravných zariadení v celom Nórsku mu otvorilo svoje brány a Conevay nevychádzal z údivu.

Sprievodcom po väzení mu bol hlavný dozorca Joah Stromnes. „Mám čo robiť, aby som uveril, že som vo väzení,“ povedal mu po chvíli Conevay. Väzenie je v lesoch a horách, a tak sa Conevayovi zdalo, že ide skôr o turistické letovisko. „Snažíme sa priblížiť podmienky väzenia čo najviac prírode. Naším cieľom je urobiť podmienky vo väzení čo najpodobnejšie normálnemu životu. To je kľúčový prvok celého väzenstva v Nórsku,“ vysvetlil mu Stromnes.

V Bloku C Conevay zbadal celu pre desať väzňov, vybavenú televíziou, terčom na šípky a tiež kuchynským náčiním vrátane nožov a vidličiek. Conevay bol zjavne zmätený. „Prekvapuje ma, že vidím oceľové predmety, ako sú nože. Sme vôbec vo väzení?“ Krútil hlavou Conevay. A to zďaleka nie je všetko. Väzni v Halden majú k dispozícii aj dielňu s najrôznejším náradím vrátane skrutkovačov, kladív a kľúčov. „Ani im to nemusia ľudia zvonku zapekať do koláčov,“ trochu horko zavtipkoval Conevay.

Väzni majú k dispozícii aj Xbox. A nahrávacie štúdio s hudobnými nástrojmi. „Viem, že vláda prevádzkuje najrôznejšie programy na prípravu väzňov pre vstup do normálneho života, ale toto som ešte nikdy nikde nevidel. To už je trošku cez čiaru,“ šokovane konštatoval Conevay. Ešte dodal, že v americkom väzení učili väzňa tesarine alebo ich pripravovali na dokončenie školy. „Akú kariéru chcú robiť väzni, ktorí používajú toto nahrávacie štúdio?“ Podľa Stromnesa ide o súčasť hudobného výukového programu, ktorý má znížiť kriminalitu.

„Keby som sa spýtal svojich väzňov v Attike, aby vymysleli väzenia svojich snov, bolo by to toto. Zostáva už len nechať im kľúče od ciel. Haldenské väzenia je podľa mňa utópia,“ zhrnul návštevu v Halden Conevay.Ktorý väzenský systém je lepší, by mohla ukázať nasledujúca štatistika. V Nórsku je za mrežami 3 571 väzňov, čo je 70 ľudí zo 100 000. V USA sedí vo väzení 2 228 424 ľudí, čo je 707 zo 100 000, to je desaťkrát vyšší pomer.