Pán účtovník zabijak: vyvraždil svoju päť člennú rodinu, napriek tomu veril, že príde do neba

1281

Nenápadného muža v okuliaroch by ste odhadli ako vzorného zamestnanca, oddaného katolíka a milujúceho manžela a otca. Tým všetkým John Emil List (1925 – 2008) tiež bol. Až do konca roka 1971, kedy chladnokrvne vyvraždil celú svoju rodinu.

Listovci, usporiadaná americká rodina.

John List je dodnes pre Američanov desivým synonymom rodinného vraha. Dlhé roky žil tento vojnový veterán pokojne so svojou ženou, matkou a tromi deťmi v rodinnom sídle vo Westfield v americkom štáte New Jersey.

John E. List, usporiadaný občan a hlboko veriaci kresťan. Pomodlil sa a potom vystrieľal celú rodinu.

Podozrenie, že s Listovými nie je niečo v poriadku, prišlo až 9. novembra 1971, kedy hlboko veriaca rodina nedorazila do kostola a týždeň o nej nikto nevedel. Až 7. decembra sa učiteľka jedného z detí rozhodla Listovcov navštíviť. Potom, čo sa jej nepodarilo dostať do domu, zavolala spoločne so susedom políciu.

To, čo strážnici vnútri našli, ale nečakali ani v najhorších snoch. Hneď po otvorení vchodových dverí ich privítal tak silný zápach, že museli otvoriť všetky okná. V dome hrala hudba a pri chodbe cez kuchyňu musela polícia prekročiť hromadu špinavých šiat ležiacich uprostred podlahy. Po chvíli si jeden z policajtov všimol krvavých stôp na podlahe a pod šatami našiel pani Listovú a jej tri deti. V ďalšej z miestností potom bolo objavené aj telo Listovej  84 ročnej matky Almy.

List zabil aj svoju matku Almu (84)

Ako sa neskôr ukázalo, John ako prvých strelil zozadu do hlavy svoju manželku a matku, potom si počkal, až sa jeho šestnásťročná dcéra Patricia a mladší syn Frederick (13) vrátia zo školy, a postup zopakoval. Starší zo synov – John junior (15) – hral do popoludnia futbalový zápas. Šialený vrah sa na syna prišiel pozrieť, odviezol ho domov a tam ho tiež strelil do hlavy. Prvý zásah ale John junior prežil, jeho otec do neho nakoniec vypálil celých desať rán!

Mladší syn Frederick.

Po hroznom odhalení našla polícia v poschodí domu list, ktorý mal osvetliť vrahov motív. Neúspešný účtovník List vysvetľoval, že sa dostal do finančných ťažkostí, hrozilo mu, že príde o prácu, a tak sa rozhodol zabrániť strádania rodiny po svojom. Ešte než zmizol, vraj sa za svojich blízkych pomodlil.

Starší syn John. Zomrel ako posledný, otec do neho vypálil desať rán.

Hoci sa John List stal okamžite jedným z najhľadanejších mužov Ameriky, darilo sa mu skrývať celých osemnásť rokov. Zadržaný bol až v roku 1989 pod falošnou identitou ako Robert „Bob“ Peter Clark v štáte Virginia, kde žil so svojou novou manželkou. Svoju vinu dlho popieral, ale usvedčili ho odtlačky prstov.

Telá obetí nájdené v dome.

Clark / List sa nakoniec vo februári roku 1990 priznal a nastúpil do väznice v New Jersey, kde si mal odpykať päť doživotných trestov. V roku 2008 zomrel, do poslednej chvíle ale nedal najavo žiadne výčitky a dokonca tvrdil, že príde do neba.