Rád liezol po horách a nevynechával ani náročné štíty. Poľskému YouTuberovi Dominikovi Sochovi (†25) sa vo februári stal osudným výstup na Kežmarský Štít vo Vysokých Tatrách. Spoločne s ním zahynul aj jeho kolega (†27), s ktorým boli údajne naviazaní na rovnakom lane. Zostal po ňom rad videí, na ktorých zaznamenával svoje výstupy. Je z nich zrejmé, že s prípadnými rizikami svojho koníčku si veľkú hlavu nerobil.

V rukách cepín, na nohách stúpacie železá, pod sebou stovky metrov hlbokú priepasť a žiadne istenie. Poliak Dominik Socha žil životom plným adrenalínu. Ovládla ho láska k horám a svoje výstupy tiež dokumentoval na videách zverejňovaných na youtube.

Nie je v nich núdza o scény, v ktorých bez akéhokoľvek istenia balansuje na snehom pokrytej skale. Obdivné aj varovné komentáre pod nimi vystriedali kondolencie a lúčenie šokovaných fanúšikov.

 Varovali ho aj  chválili 

Tí skôr obdivovali jeho osamelé výstupy na vrcholy tatranských i alpských velikánov. Okrem obdivných komentárov sa však pod jeho videami objavovali aj varovné hlasy. „Možno tam čítať tiež veľa komentárov, odporúčania a varovania, čo všetko robí zle, a že s týmto prístupom k horolezectvu sa čoskoro zabije. Bohužiaľ sa proroctvo vyplnilo skôr, než dostal rozum,“ uviedol web pre fanúšikov lezenia horydoly.cz, ktorý o smrti mladého horolezca informoval.

Tie sa na stránkach skutočne dajú nájsť. „Pán Dominik, leziete bez istenia, bojím sa o vás, ako o svojho vnúčika, prosím, nehrajte si so životom,“ píše mu jedna diváčka. Iní ale mladíka zase chváli s tým, že má vybavenie a vie, ako ho použiť. Dominik na väčšinu komentárov tiež zodpovedal.

 Zradilo je  počasie? 

Slovenská horská služba, ktorá v jednom zo svojich príspevkov hovorí o pátrani po oboch horolezcov, uviedla, že počas dňa, kedy na Štít hodlali vystúpiť, vo vyšších polohách snežilo a fúkal silný vietor, ktorý spôsoboval takmer nulovú viditeľnosť.

TATRY: Horskí záchranári pomohli aj druhému z českých horolezcov spod Gerlachu

Oboch dobrodruhov našli horskí záchranári popoludní nasledujúceho dňa po tom, čo ich zburcovali vydesení príbuzní. „Horská služba odhaduje, že spadli z výšky približne 400 metrov a asi liezli severozápadnú hranu Malého Kežmarského štítu, ktorej Poliaci hovoria Grószuv pilier,“ uviedol spomínaný horolezecký portál.

Vysoké Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť. Padajúci kus skaly zabil českého horolezca

„Dominik, nepodarilo sa. Je mi to veľmi ľúto. Miloval si, čo si robil, hovoril si, že každého čaká smrť, ale najdôležitejšie je aby sme sa radovali zo života. Je mi veľmi ľúto, že si odišiel tak skoro. Dovidenia na inom chodníku,“ stojí ako jeden z mnohých komentárov na jeho posledné videa.