Tutanchamonova dýka je zo železa z vesmíru, ukázala analýza kovu

1465

    Zbraň patrí k dvojici dýk, ktoré objavil britský archeológ Howard Carter v roku 1925 vo vnútri pohrebného obalu mladého kráľa Tutanchamóna, ktorý bol mumifikovaný pred viac ako 3300 rokmi. Pôvod noža bol pre vedcov dlhé roky záhadou, pretože takáto práca s kovom bola v starovekom Egypte vzácna.

    Podľa odborníkov na kozmické telesá zbraň legendárneho faraóna zrejme pochádzala do istej miery z vesmíru. „Meteorické železo je jasne rozpoznateľné podľa prítomnosti vysokého percenta niklu,“ uviedla Daniela Comelli, hlavná autorka štúdie uverejnenej v časopise Meteoritics and Planetary Science. Talianski a egyptskí výskumníci pri analýze materiálu použili neinvazívnu röntgenovú techniku, aby zbraň nepoškodili.

    Výskumníci tvrdia, že prítomnosť niklu a kobaltu „silne naznačuje mimozemský pôvod“ kovu. Porovnali zloženie dýky so štruktúrou meteoritov nájdených na egyptskom pobreží Červeného mora a zistili, že najmä jeden meteorit, ktorý dopadol 240 km západne od Alexandrie, obsahoval podobné percento niklu a kobaltu.

    Starí Egypťania Meteorické železo používali predovšetkým pri výrobe jemných okrasných alebo ceremoniálnych objektov. „Vedeli, že tieto vzácne kusy železa spadli z neba už v 13. storočí pred našim letopočtom, a predbehli západnú kultúru o viac ako dve tisícročia,“ uvádza sa v štúdii.

    Vysoká kvalita spracovania čepele podľa nich naznačuje výrazné zvládnutie techniky spracovania železa v časoch Tutanchamóna. Dýka sa vyznačuje zdobenou zlatou rukoväťou a zlatým plášťom s motívom ľalií na jednej strane a páperovým vzorom na strane druhej. V súčasnej dobe je k videniu v Egyptskom múzeu v Káhire.

    Tutanchamon bol 11. faraón 18. dynastie starovekého Egypta a vládol rokoch 1336 až 1327 pred Kristom. Jeho neporušenú hrobku objavil v roku 1922 britský archeológ Howard Carter. Na trón pravdepodobne zasadol v ôsmich alebo deviatich rokoch a zomrel asi v sedemnástich. Tutanchamonova smrť je stále obklopená tajomstvom. Mohol byť zavraždený, alebo zomrel v dôsledku zranenia, ktoré utrpel pri love.