Údajný nacistický zločinec Karkoc žije, desiatky rokov sa ukrýva v Amerike

165

Karkoc je podozrivý zo spáchania vojnových zločinov počas 2. svetovej vojny a hrozí mu stíhaní ako v Nemecku, tak v Poľsku. Karkoca vypátrali reportéri agentúry AP.

Dnes 94 ročný ukrajinský rodák Karkoc bol jedným zo zakladajúcich členov Ukrajinskej sebaobranné légie a neskôr sa vypracoval až na dôstojníka Haličskej divízie SS. Táto neslávne preslávená divízia bola v Spojených štátoch na čiernej listine organizácií, ktorých členovia majú zakázaný vstup na americké územie.

A nie je sa čomu diviť. Tento útvar podľa dostupných dôkazov páchal počas 2. svetovej vojny skutočné zverstvá. Jeho členovia bežne vypaľovali dediny plné žien a detí. Ako odvetu za zabitie jedného z dôstojníkov SS napríklad vyhladili poľskú obec Chlaniów, zomrelo tam 44 ľudí.

Po vojne sa Karkoc k svojej minulosti nehlásil a rozhodol sa emigrovať do Spojených štátov. Pri svojom vstupe do krajiny v roku 1949 svoje vojnové skúsenosti zatajil. Tvrdil, že bol väznený v tábore nútených prác. Údajný vojnový zločinec sa následne usadil sa v Minnesote, kde žil v utajení mnoho desiatok rokov.

Svoje dlhoročné mlčanie prelomil až v roku 1995, kedy publikoval svoje spomienky na prvé kroky Ukrajinskej légie a tiež na spoluprácu s SD, čo bola tajná služba SS.

Reportérom sa chválil Železným krížom
Medzi tým však narazil na stopu po stratenom Karkocovi Brit Stephen Ankier, penzionovaný farmakológ z Londýna. Ten na zmienku o dôstojníkovi SS narazil pri pátraní po vojakoch divízie SS-Galizien, ktorí mohli emigrovať do Británie. Ankier informácie odovzdal reportérom AP. Tí Karkoca vystopovali a teraz zverejnili podstatné detaily z obsiahleho spisu, ktorý im odovzdal Ankier.

Z týchto materiálov priamo nevyplýva, že by sa Karkoc na vojnových zločinoch priamo podieľal. Výpovede svedkov vojnových zverstiev však poukazujú na to, že jednotka, ktoréj Karkoc velil, preukázateľne masakrovala civilistov. Okrem iného bol aj u brutálneho potlačenia Varšavského povstania v roku 1944, píše server huffingtonpost.com.

Karcoc je aj napriek pokročilému veku vo skvelej forme. Pri prvom stretnutí s reportérmi AP im vraj došiel bez problému otvoriť dvere a pôsobil dojmom „čerstvého penzistu“. Novinárom sa najprv pochválil aj Železným krížom, čo bolo vysoké nemeckej vyznamenanie. Keď sa ho však opýtali na jeho minulosť u armády, odpovedal stroho: „Nemyslím, že by som to mohol vysvetliť.“ Ďalšie prosby o rozhovor už Karkoc odmietol, s novinármi teraz komunikuje výhradne cez svojho syna.

Karkoc môže byť súdený v Poľsku i Nemecku
Nová odhalenie už zaznamenali aj nemecké úrady. Tie teraz zisťujú, či budú mať k dispozícii dostatok materiálov a dôkazov na začatie trestného stíhania. V Nemecku možno totiž z vojnových zločinov súdiť zodpovedného veliteľa i v prípade, že nie je dokázaná ich priama účasť na zverstvách.

Lovec nacistov Efraim Zuroff z jeruzalemského Centra Simona Wiesenthala však už vyhlásil, že dôkazy ktoré teraz majú americké úrady proti Karkocovi, sú dostatočné na to, aby bol vydaný na stíhanie do Nemecka alebo do Poľska.