V Afrike za posledných 20 rokov kvôli vojnám zomrelo 5 miliónov detí

1883

Päť miliónov detí zomrelo v Afrike za posledných 20 rokov na choroby, ktorým sa dá predchádzať, pretože ozbrojené konflikty ich pripravili o lekársku starostlivosť alebo pitnú vodu. Uvádza to štúdia publikovaná v odbornom časopise The Lancet.

V tomto údaji sú zahrnuté tri milióny obetí vo veku do jedného roka, a to je oveľa viac, než sa predtým odhadovalo. Pritom detská úmrtnosť civilného obyvateľstva presiahla úmrtia v ozbrojených konfliktoch pomerom viac ako tri ku jednej.

Viac detí umiera po skončení konfliktu, ako počas skutočných bojov. Pomer podľa štúdie je tri ku jednej. Medzi primárne príčiny úmrtia súvisiace s vojnou náleží hlad, podvýživa, choroby, ktorým možno predchádzať, a nedostatok základných služieb.

Štúdia sa zaoberala takmer 15 500 ozbrojenými konfliktami v 34 z 54 afrických krajín v priebehu dvoch desaťročí. Bolo zistené, že u detí narodených do 50 km od oblasti bojov je pravdepodobnosť, že zomrú do jedného roka, o takmer osem percent vyššie ako u detí narodených v rovnakom mieste v čase mieru. Úmrtnosť dojčiat je štyrikrát vyššia v súvislosti s bojmi, ktoré trvajú päť a viac rokov. Zvýšené riziko smrti trvá u detí narodených až osem rokov po skončení vojny a do vzdialenosti 100 km od bojov.

Vedci zistili, že v priemere 65 z každých 1000 živo narodených detí neprežije prvé narodeniny. To je o 12 úmrtí viac než činí posledný odhad OSN z roku 2016. Cieľom OSN je znížiť toto číslo do roku 2030 na 12 úmrtí na 1000 narodených detí.