Zákon teraz mieri do snemovne, platiť by mohol od budúceho roka.
Ľudia, ktorí sa snažia vo veľkom množiť psov a potom ich lacno predávať, nemajú teraz žiadnu povinnosť sa hlásiť. „Novelou zarazíme neetický obchod so zvieratami sprevádzaný ich utrpením, teda množiarne psov,“ uviedol minister poľnohospodárstva Marian Jurečka. Každý, kto bude správať viac ako päť sučiek starších ako jeden rok, bude mať povinnosť nahlásiť to veterinárnej správe. „Tým získame lepší prehľad, ako kto sa zvieratami zaobchádza,“ dodal. Výnimku budú mať chovatelia psov služobných, loveckých, asistenčných alebo vodiacich.
Na zlé podmienky psov pochádzajúcich z množiarní upozorňujú aj aktivisti a prevádzkovatelia legálnych psích útulkov. Práve v nich rad psov z množiarní skončí, lebo ich noví majitelia kvôli zlému predchádzajúcemu zaobchádzaniu a nedobrému zdravotnému stavu nakoniec nechcú.
Nedávnou petíciu Nie množiarňam! podpísalo vyše 7500 ľudí. Podľa aktivistov je týchto nelegálnych chovov v Česku vyše sto a sú prípady, keď ich prevádzkovatelia chovajú v zlých podmienkach aj desiatky psov naraz.