V Mississippi po 148 rokoch zrušili otroctvo. Prispel k tomu film Lincoln

426

Upozornil na to jeden vedec po zhliadnutí filmu Lincoln.

Trinásty dodatok americkej ústavy ruší otrokársky systém a Spojené štáty ho schválili už v roku 1865. Najprv v januári toho istého roku prešiel Kongresom a do decembra ho odsúhlasili potrebné tri štvrtiny vtedajších amerických štátov. Dodatok tak mohol vstúpiť do platnosti a formálne ukončil otroctva v celej krajine.

Postupne ho ratifikovali aj ostatné štáty, niektoré si však dali na čas. Trebárs v Delaware tak urobili až v roku 1901, v Kentucky v roku 1976 a najviac s tým otáľal stať Mississippi. Tamojší zákonodarcovia boli najskôr po prehranej občianskej vojne nahnevaní, že sa im nedostalo kompenzácie za oslobodenie otrokov.

Južanský stať sa k tomuto kroku rozkýval až v roku 1995. Potom sa však stala chyba. Dokumenty ohľadom ratifikácie mali správne putovať do Národného archívu, nikdy tam však nedorazili, píše denník The Los Angeles Times na svojom webe. A to znamenalo, že ratifikácia nebola kompletná.

Dlho to pritom nikomu nevadilo. Upozornil na to až profesor neurobiológie a anatómie z mississippskom univerzity Ranjan Batra potom, čo videl v kine film Lincoln, ktorý pojednáva o posledných mesiacoch života amerického prezidenta Abrahama Lincolna, a teda aj o jeho snahe zrušiť otroctvo.

Ranjan Batra sa po zhliadnutí snímke zaujímal o trinásty dodatok a na internetových stránkach USconstitution.net zistil, že v Mississippi vlastne neplatí. Povedal to svojmu kolegovi Kenovi Sullivanovi a ten potom informoval úrady v Mississippi. Tie vzápätí všetko napravili, do archívu poslali potrebné dokumenty.

„Tým stať Mississippi ratifikoval 13. dodatok ústavy Spojených štátov,“ uzavrel denník The Clarion Ledger, ktorý detailne popísal príbeh oboch profesorov, ktorí sa v náprave zabudnuté chyby angažovali.