Bojové umenie sa začala učiť ako sedemročné dievčatko, po 66 rokoch je v ňom majsterka. Poráža o polovicu mladších mužov, vyučuje študentov. Predovšetkým však ženy, umenie kalaripayattu je totiž pre Meenakshi Raghavanovou (73) nástrojom, ako čeliť mnohokrát násilnej patriarchálnej spoločnosti.

Pôvodne sa ako dievčatko venovala tancu, učiteľka ju však nakoniec popostrčila ku kalari, ako sa tradičné bojové umenie nazýva skrátene. Na jej odporúčania ju otec doviedol k miestnemu bojovníkovi, ktorý vzal dievčatko do svojej školy. Zhruba v desiatich dala Meenakshi tancu zbohom a študovala výlučne boj. Vydržalo jej to celý život.

Neskrýva, že to nebolo jednoduché. „Robiť, čo je pre vás dobré, je pre ženy často veľkou výzvou,“ priznáva s odkazom na patriarchálnu nadvládu v Indii. Dodáva však, že mala šťastie, jej rodina ju vo výučbe podporovala.

Dnes učí juhoindické bojové umenia, do ktorého arzenálu patrí meč, krátka i dlhá tyč či štít, sto päťdesiat žiakov a žiačok, vrátane detí. Odporúča ho predovšetkým dievčatám a ženám.

  „Každému dievčaťu hovorím jediné: Uč sa kalari. Som vďaka nemu sebestačná. Nepotrebujem nikoho, kto by ma chránil. V noci chodím vonku sama. S kalari žiadny sprievod na ochranu nepotrebujem,“ zdôrazňuje.

A je rada, že jej hodiny dávajú žiačkam a žiakom sebadôveru. „Hovoria: Pretože sme začali chodiť na kalari, cítime sa odvážne. Veríme si, dokážeme ísť po svojich a cítime sa silní,“ hovorí Raghavanová, ktorú v okolí poznajú ako „babičku s mečom“.