VLÁDA: Nedávne ničivé povodne dnes privedú ministrov do Košíc

545

Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) bude mimo Bratislavy zasadať prvýkrát od volieb.
Členovia vlády sa budú zaoberať návrhom princípov, zásad a rámcových podmienok pre zabezpečenie prevencie pred povodňami, znižovanie povodňových rizík, rizík sucha, ostatných rizík náhlych prírodných živelných pohrôm a integrovaný manažment povodí. Materiál poukazuje na fakt, že rozhodujúci vplyv na výšku povodňových rizík a rizík sucha má spôsob hospodárenia s krajinou a nakladanie s vodnými zdrojmi a pôdnym fondom v povodiach. Tieto riziká sa ďalej kumulujú a ovplyvňujú v rámci medzištátnych prístupov k manažmentu vodných zdrojov a pôdneho fondu.
S povodňami súvisí aj návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS). Počíta s tým, že časť peňazí na zmiernenie následkov povodní získa od Tiposu. Ak Mikloš s novelou uspeje aj na pôde NR SR, lotériová spoločnosť bude musieť do štátnej pokladnice uhradiť mimoriadny odvod 40 miliónov eur.
Kabinet sa dnes zároveň chystá odvolať z čela Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richarda Demoviča. Na jeho miesto sa má po vyše troch rokoch vrátiť Ján Gajdoš. Ten viedol úrad od 1. apríla 2005 do 24. januára 2007. Do funkcie ho vtedy vymenovala vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Z tohto postu ho odvolal predchádzajúci kabinet Roberta Fica a nahradil ho Demovičom, ktorý v ÚDZS pôsobil od jeho vzniku ako riaditeľ sekcie dohľadu nad nákupom zdravotnej starostlivosti.
Bývalá garnitúra odvolala Gajdoša len niekoľko dní po tom, čo nadobudla účinnosť novela zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa pôvodnej právnej úpravy mohol totiž kabinet odvolávať šéfa úradu len v presne vymedzených prípadoch. Gajdoš vtedy v tomto kroku videl politický dôvod.
Radičová sa začiatkom týždňa vyjadrila, že jej nezáleží na tom, či niekto vníma toto rokovanie na východe Slovenska ako marketingový ťah. „Neviem, či je marketingovým ťahom ísť si vlastnými silami pozrieť, čo v obciach funguje a čo nie. Vyčleňujeme ďalšie financie na podporu riešení dôsledkov povodní a práve preto je výjazd viac než na mieste,“ povedala.
Zároveň pripomenula, že akútnu potrebu riešenia avizujú poľnohospodári, cestári, vodári a niektoré obce. „Potrebujeme prijať veľmi kompetentné rozhodnutie. Ak sa vám to javí ako marketingový ťah a je úspešný, nech sa páči,“ dodala.
Výjazdové zasadnutia boli pomerne časté v minulom volebnom období. Z radov vtedajšej opozície zaznievali na adresu Roberta Fica (Smer-SD) aj výčitky, že z jeho strany ide len o snahu zapáčiť sa voličom a nie o riešenie reálnych problémov.