Vracia sa Pulp Fiction a jeho slávne hlášky

1261

Dvadsaťsedem rokov uplynulo od okamihu, kedy si Zlatú palmu z Cannes odviezol Quentin Tarantino za Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Teraz sa kultový gangsterka vracia do kín

Nerozlučná dvojica gangsterských poskokov, ich obávaný šéf, jeho zvodná manželka. Hrdinovia filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia, ktorý spojil prívlastky prelomový a kultový, sa práve vracajú v digitalizovanej verzii na veľké plátno.

 

Vďaka putovnej prehliadke Projekt 100 prejde čiernočierná komédia Quentina Tarantina znova kinami a oživí nielen hrdinov, ktorých si zahrali John Travolta, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Tim Roth či Harvey Keitel, ale tiež preslávené hlášky.

Dvadsaťsedem rokov po premiére na festivale v Cannes, kde vyhral Zlatú palmu, film žije ďalej svojím vlastným životom, počnúc hudbou a končiac skvostnú debatou o hamburgeroch, hranolčekoch, kečupu a majonéze. Ale fanúšikovia milujú aj iné iskrivé dialógy. Napríklad: “ Chceš pracovať? – Nikdy! – Chceš robiť banky? – No bolo by to jednoduchšie ako to, čo sme robili minule. – Už nie krámy s chľastom? – Už nie ! Prestala to byť sranda. Majitelia sú samí cudzinci – Vietnamci, Kórejci. nevedia ani po anglicky. povedz mu: vysypať kasu! a on ani nevie, o čom hovoríš „ Tarantino scenárom, za ktorý zožal protesty aj Oscara, nastolil éru nekorektnosti tak zábavnej, že ju nemožno neprijať. Kto iný by si trúfol na nasledujúci rozhovor: „všimol si si pred mojím domom ceduľa s nápisom sklad mŕtvych negrov? – Nevšimol. – A vieš, prečo si si ju nevšimol? Pretože tam žiadna neni ! Pretože sa neživým skladovaním mŕtvych negrov, tak preto.“ Ale Pulp Fiction obsahujú aj stručnejší táraninu. Napríklad: „Musíme to auto zašiť, oni si poliši občas všimnú autá, z ktorého strieka krv.“ Alebo: „Zmizneš z mesta, hneď. Keď sa stratíš, budeš zmiznutý. Alebo ťa zmiznem ja.“ Prípadne: „Ak dáš tomu kreténovi pätnásť tisíc, odprasknem ho už z princípu.“ Či sladké: „Teraz ma ospravedlň, musím domov s infarktom.“ V Tarantinovom svete sa tiež tancuje, šnupe, strieľa, volá čistič mŕtvol a filozofuje. Aj o tom, čo je šťastie a čo vôľa božia: že Boh zostúpil z neba a „tie svinský gule zastavil“. Druhého Oscara získal Tarantino za scenár nespútaného Django, teraz zvažuje tretí diel série Kill Bill.