Vraždiace Monštrá: Sirhan Sirhan vrah Roberta Kennedyho

Palestínsky imigrant Sirhan Sirhan zavraždil výstrelmi z pištole 5.júna 1968 senátora Roberta Kennedyho, víťaza prezidentských volieb v Kalifornii. V bleskovom procese so symbolickou obhajobou ex-offo ho odsúdili na doživotie, hoci on neustále tvrdí, že si nič nepamätá.

2888

Nikto, kto videl vraždu senátora Roberta Kennedyho v roku 1968, na ňu tak ľahko nezabudne. Okrem jediného človeka – samotného vraha, palestínskeho prisťahovalca do USA Sirhana Sirhana. Muž, ktorý stlačil spúšť totiž dodnes tvrdí, že si vôbec nič nepamätá.
Sirhan Sirhan má dnes 72 rokov a odpykáva si doživotný trest v známej kalifornskej väznici Corcoran. Tvrdí, že z činu si vôbec nič nepamätá a to preto, lebo bol naprogramovaný ako vraždiaci stroj s tým, že bezprostredne po čine sa jeho pamäť úplne vymazala. Tieto jeho slová potvrdzuje aj zvláštny agent FBI William Turner vo svojej nedávno vydanej knihe memoárov s názvom V spätnom zrkadle: „Sirhan bol v čase vraždy v akomsi tranze, ako zombie, ktorý vôbec nevedel čo robí a prečo to robí. Dodnes si to nevie vysvetliť.“

Zo Sirhana sa stal vzorový väzeň, ale ani to mu nepomáha. Vzhľadom na jeho totálny výpadok pamäti stále odmieta prevziať zodpovednosť za vraždu brata prezidenta Johna F. Kennedyho a preto súd aj zamietol jeho doterajších 14 žiadostí o omilostenie. Turner sa však prihovára za obnovenie procesu so Sirhanom, pretože za vraždou senátora tuší rozsiahly komplot tajných služieb a vysokých vládnych miest toho obdobia. „Mám pocit, že štátne orgány pri vyšetrovaní tohto prípadu postupovali neobyčajne rýchlo, zrejme v snahe zahladiť akékoľvek stopy sprisahania namiesto toho, aby celý prípad poriadne vyšetrili.“

John a Róbert Kennedy, na obidvoch bol spáchaný atentát
John a Róbert Kennedy, na obidvoch bol spáchaný atentát

Štyridsaťdvaročný Robert Kennedy sa 5. júna 1968 zúčastňoval v losangeleskom hoteli Ambassador osláv svojho víťazstva v primárnych prezidentských voľbách v Kalifornii. Brat zavraždeného bývalého prezidenta bol v tom čase hippies, revolúcie čiernych panterov a začínajúcej tragédie vo Vietname veľkou nádejou demokratických síl a mierových hnutí v USA. V Kalifornských primárkach prekvapujúco porazil ultrareakčného protikandidáta republikánov a jeho šance na získanie postu v Bielom dome boli viac ako sľubné. To zrejme nehralo do karát určitým vplyvným kruhom v samotnej Kalifornii, ale aj vo Washingtone. V hre bolo príliš veľa – ľudské práva, zbrojný priemysel, zahraničnopolitická orientácia krajiny, demokratické premeny systému. Zrejme preto sa Bobby Kennedy stal nepohodlný a stihol ho rovnaký osud ako jeho brata. V celom prípade je taktiež celý rad nejasností. Zo zvukovej rozhlasovej nahrávky z miesta vraždy sa dá jasne identifikovať najmenej desať výstrelov, hoci Sirhanova pištoľ mala zásobník iba na osem rán. Kennedyho trafili dvakrát do pleca a raz priamo do hlavy, následkom zranení podľahol na druhý deň v nemocnici. Podľa expertíz prišla smrtiaca rana do hlavy z bezprostrednej blízkosti asi dvadsiatich centimetrov. Sirhan sa však nikdy nedostal k senátorovi bližšie ako na tri metre! Spolu s ním postrelil ďalších piatich ľudí, rozhlasového eléva Iru Goldsteina (19), novinára Williama Wiesela(30), Irwina Strolla (17), demokratickú aktivistku Elizabeth Evansovú (43), ktorá síce podporovala Kennedyho oponenta, ale keďže mala rada párty, prišla aj na túto.

Sirhan-Sirhan 1

Posledným bol Paul Schrade, Kennedyho priateľ, ktorého útočník postrelil do hlavy. Vyzerá to tak, že podobne ako Bobbyho starší brat prezident, sa aj on dostal do krížovej paľby sprisahancov, z ktorej nebolo úniku. Bývalý agent FBI Turner tvrdí, že Sirhan bol súčasťou vražedného komplotu, zhypnotizovaný či zmanipulovaný tak, aby zabíjal a potom si nič nepamätal. „Ktovie, možno vraždy oboch Kennedyovcov aj spolu súvisia,“ vyslovil Turner odvážnu domnienku. „V tom prípade by však bolo potrebné čo najskôr Sirhanovi „oživiť“ pamäť, aby sme sa konečne dozvedeli pravdu. História potrebuje Sirhanovu výpoveď skôr, ako bude neskoro.“