William Patrick Hitler vydieral strýka a potom bojoval proti jeho spojencom

2063

Adolf Hitler mal synovca menom William Patrick Hitler. Ich vzťah prešiel premenami a skončil otvoreným nepriateľstvom. Pikantné na tom všetkom bolo, že William bojoval proti vojskám svojho strýka za druhej svetovej vojny.

William Patrick Hitler bol autorom článku s názvom Prečo nenávidím svojho strýka. Názov vypovedá všetko, avšak zaujímavá je cesta, ako sa do tohto stavu obaja Hitlerovcvi dostali. Nevraživosť totiž bola vzájomná.

William bol Angličan, ktorý svojho strýka Adolfa prvýkrát uvidel pri svojej návšteve Nemecka v roku 1929. Vtedy ho videl pri akomsi nacistickom zhromaždení, kde rečnil k svojim súkmeňovcom. Strýka si pomerne obľúbil, a tak jazdil do Nemecka pravidelne každé leto. Bol trochu fascinovaný tým, ako strýko Adolf postupoval a budoval svoju moc. V Anglicku sa Williamovi navyše nedarilo moc dobre, a tak trochu dúfal, že mu jeho mocný strýko pomôže. Skutočne mu zohnal prácu najprv v banke a potom v automobilovej továrni. To už sa písala druhá polovica tridsiatych rokov a Hitlerova moc bola neporovnateľná s tou z roku 1929.

Nie je nutné zastierať, že William bol oportunista a príliš si nerobil hlavu s morálkou a ideami. Bol rád, že sa volá Hitler, pretože toto meno v Nemecku otváralo dvere prakticky kamkoľvek. A vďaka tomuto menu sa dostával na drahé večierky, jedol luxusné jedlá a stretával zaujímavé ženy. Ani to mu nestačilo a začal dokonca svojho strýka vydierať. Hrozil mu, že predá ich rodinný príbeh aj so všetkými pikoškami a tajomstvami novinám, pokiaľ mu Hitler nezoženie lepšie platenú prácu.

To už o ňom strýko hovoril ako o „svojom odpornom synovcovi“. Ich vzťahy sa ocitli na bode mrazu. Veď William hrozil, že zverejní, že medzi Hitlerovými predkami bol židovský obchodník. Aká hrôza, to by bol škandál prvej veľkosti! Čo na tom, že sa táto informácia nezakladala na pravde. Lenže William sa prepočítal, jeho strýko mal obrovskú moc a dokázal ho donútiť, aby okamžite opustil krajinu.

William popísal ich posledné stretnutie, na ktoré vraj do smrti nezabudne. Hitler bol zúrivý k nepríčetnosti, chodil po izbe sem a tam, a švihal svojim jazdeckým bičíkom. Na hlavu Williama sa sypali nadávky a urážky, Hitlerov monológ potom prešiel do politickej roviny. William sa podľa svojich slov po tomto stretnutí začal báť o svoj život.

Radšej teda odišiel do Británie, kde ale s menom Hitler zažil opak toho, čo v Nemecku. Bolo to jednoducho neprijateľné menovať sa Hitler vo Veľkej Británii, a tak odišiel do Spojených štátov. Práve tu napísal šesť stránkové pojednanie pre magazín Look s názvom „Prečo nenávidím svojho strýka“. V ňom detailne popisoval svoje stretnutie s Hitlerom. Nevynechal jeho samovražedné sklony, údajnú náklonnosť k ženám ani politické machinácie za účelom získania moci. Bol to naozaj škandalózny článok.

William Hitler získal americké občianstvo a krátko po tom sa Spojené štáty zapojili do druhej svetovej vojny. Meno Hitler bolo opäť na obtiaž, ale aj s týmto menom bol William prijatý do US Navy. Nebol poslaný bojovať priamo proti vojskám svojho strýka, ale proti jeho spojencom na východe – Japoncom. Bol zranený črepinami a z námorníctva bol v roku 1946 prepustený. Konečne si zmenil meno na William Stuart-Houston. Usadil sa v New Yorku, oženil sa a mal štyroch synov. To boli poslední pokrvní príbuzní Adolfa Hitlera. William zomrel v roku 1987 vo veku 76 rokov.