Z detí v Nórsku vychovávame nezvládnuteľných faganov, hovorí nórsky prekladateľ

1600

Keď sa ich nazbiera príliš, hoci by išlo napríklad o dojmy príliš všímavej susedky, zasiahne. Rovnaký úrad odobral synov Češke Eve Michalákovej. „Nórski rodičia sa bojí vychovávať svoje deti,“ hovorí v rozhovore pre Reflex nórsky prekladateľ Yngvar Brenna.

Stačí anonymné udania a rodičia sa hneď dostanú do hľadáčika Úradu pre ochranu detí, ktorý má pobočku v každej dedine. Nie sú náhodou v tejto rodine poškodzované práva detí? A mašinéria sa rozbieha …

„Z prvej ruky viem o prípade, keď dieťa bolo odňaté matke ešte v pôrodnici. Sociálna pracovníčka o dotknutej dáme, mimochodom veľmi vzdelanéj, usúdila, že je málo zručná pri zaobchádzaní s dieťaťom a nespĺňa požiadavky kladené na budúcu matku,“ šokuje Brenna, ale to nie je všetko …

Nórsko sa k výchove detí stavia trochu odlišne, než je tomu zvykom napríklad v strednej alebo východnej Európe. Ruská komunita napríklad organizuje semináre, ako sa správať k deťom, aby to u nórskych úradov nevyvolalo podozrenie. Niektorí prisťahovalci sa s nórskym systémom „susedskej“ kontroly nezmieri a radšej sa odsťahujú inam.

Kvôli takmer bezhraničnej právomoci sociálnych pracovníkov panuje v nórskej spoločnosti medzi dospelými strach z detí, z toho, že by sa k nim správali inak, než ako si žiada konvencia, a z následného potrestania. „Nóri potláčajú svoje emócie a napríklad zvýšenie hlasu je brané ako nevhodné. Mnoho rodičov sa skutočne boja, „povedal v rozhovore pre časopis Reflex nórsky prekladateľ Brenna. Boja sa, že za porušenie pravidiel, nielen v správaní voči deťom, budú trestaní.

Deti sú v Nórsku nedotknutelnější než inde. „Deti nemajú vymedzené mantinely, nevedia, čo všetko smú a čo nesmú, a pre svoje okolie sa stávajú napospol nezvládnuteľnými faganmi,“ nechal sa počuť prekladateľ. Rovnaký strach vraj panuje medzi učiteľmi. Ti nesmú deti ani napomínať. „Prakticky ich nevychovávajú,“ opisuje praktiky v nórskych školách. Na druhú stranu sú deti v škole vyťažené ako vyučovaním, tak záujmovými krúžkami, že je ich deň mnohokrát dlhší než pracovný deň ich rodičov.

Sladkosti v sobotu

Štát tiež rodinám na druhej stránenie napríklad odporúča, kedy majú dostávať sladkosti. „Cukríky iba v sobotu,“ hovorí Brenna. Je to nepísaná železná konvencia, ktorú pomáhajú upevňovať aj médiá.“ Je to preto, že v sobotu bežia niekoľko hodín obľúbené televízne relácie pre deti. Neděla už má byť puritánsky umiernená, len žiaden prepych a oslavy,“ vysvetľuje prekladateľ.

Podobné obmedzenia ako so sladkosťami pre deti platí pre dospelých s alkoholom. Vysoké ceny, obmedzené otváracie hodiny predajní s alkoholom potom majú za následok domácu výrobu pálenky, pašovanie alkoholu z Poľska a Pobaltia aj známe víkendové pijanské cesty za alkoholom do Dánska, prípadne do lacného Česka, ako sme tomu svedkami v týchto dňoch v prípadu škandinávskych študentov, ktorí v Česku po tisícoch trávia jarné prázdniny …

Brenna sa otvorene rozhovoril aj o tom, že pestúnska starostlivosť je pre ľudí, ktorí si vezmú deti do starostlivosti, veľmi výhodný biznis. „Výhodnejšie je krátkodobá pestúnska starostlivosť. Nórsky systém je nastavený tak, že deti putujú z rodiny do rodiny, „vysvetľuje Nór.