Trinásť rokov. Tak dlhý by mal byť trest odňatia slobody pre vrahov zmiznutého Martina Říhu. Návrh padol z úst štátna zástupkyne na súde v Liberci. Podľa súdu mal Martin Říha zomrieť násilnou smrťou. Obžalovaní vinu popierajú. V prípade padla ešte jedna žaloba, a to z pokusu o krádež. Tomuto páchateľovi štátna zástupkyňa navrhla šesť až sedem rokov väzenia.

Z Říhovej vraždy sú obžalovaní Robert Šulc, Pavol Malý a Vladimír Stratil. Podľa spisu uniesli Říhu z jeho domu vo Zloníne pri Prahe 17. apríla 2003 a odviezli do penziónu v Josefovom Dole na Jablonecku, kde ho podľa obžaloby mučili, aby im prezradil, kde sú ukryté peniaze z vytunelovanej kampelička (Družstevná záložňa). Podľa tvrdenia jedného svedka ho pálili letlampou a vŕtali mu kolená vŕtačkou. V mučení pokračovali na neznámom mieste. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, trpel a umieral veľmi dlho až na následky týrania a aplikácie neznámej látky Říha zomrel . Jeho dom podľa spisu následne prehľadal obžalovaný Jozef Pavelka s komplicom, zrejme ale nič nenašli.

„Vina obžalovaných je preukázaná výsluchmi utajených svedkov a ďalších. Preukazujú skutkový dej tak, ako je opísaný v obžalobe. Je to podložené aj listinnými dôkazmi,“ uviedla štátna zástupkyňa Jitka Tomsová.

V prípadu figuruje väčšie množstvo utajených svedkov, čo obhajcovia pri minulých pojednávaniach kritizovali ako nedôvodné. „Žiadnym predpisom nie je ich počet (utajených svedkov) obmedzený,“ povedala dnes Tomsová. V tomto prípade to bolo podľa nej nutné, pretože sa svedkovia báli vypovedať pod svojou identitou.

Zakladateľ Prvej pražskej družstevnej záložne Říha bol za vytunelovanie kampeličky právoplatne odsúdený v januári 2004 na 11 rokov väzenia. Bývalému generálnemu riaditeľovi kampeličky Petrovi  Bubeníčkovi uložil súd deväť rokov väzenia. Podľa súdov obaja podvodom pripravili 2930 členov záložne o 276 miliónov Čk (11milińov Eur) . Říha ale už v apríli 2003 po prepustení z vyšetrovacej väzby zmizol a dlho patril k najhľadanejším Čechom v databáze Interpolu. Malo sa za to, že z republiky odišiel po prepustení z vyšetrovacej väzby. Polícia ale dospela k záveru, že sa chvíľu po svojom zmiznutí stal obeťou únosu a vraždy.

Jeden z utajených svedkov na súde vypovedal, že počul, že by snáď malo byť Říhove telo pochované niekde v Březině či Doubravě.

Štrnásť rokov potom trvalo kriminalistom, než vypátrali jeho vrahov. „Stalo sa to v roku 2003 a súdi sa to od roku 2017, pretože až na konci minulého roka bola podaná obžaloba,“ doplnila Drahotová.