„Všetci ste  falošní“ 

Spoluzakladateľka a bývalá členka feministické skupiny Femen Oksana Šáčková spáchala v Paríži samovraždu, mala 31 rokov. S odvolaním sa na vodkyňu skupiny Innu Ševčenkovu to dnes uviedla agentúra AFP. Sama organizácia označila Šáčkovú za najmenej bojazlivú a súčasne najzraniteľnejšiu zo svojich aktivistiek. Aktivistky Femen v minulosti zaútočili na českého prezidenta Miloša Zemana, talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho, vtrhli potom na hraciu plochu aj počas finále futbalového MS v Rusku.

„Telo Oksany sa našlo v pondelok v jej byte. Zabila sa,“ povedala Ševčenkova. Tá podľa stanice BBC tiež uviedla, že presný dátum smrti ešte nie je známe, najskôr ju určí až pitva.

 Odkaz pred  smrťou 

Šáčkovú naposledy videli živú v piatok. Na rozlúčku vraj napísala „všetci ste falošní“. Hnutie Femen sa preslávilo demonštráciami proti diskriminácii žien a potláčaniu ľudských práv, pričom jeho členky svoje protesty usporadúvajú vždy polonahé.

Šáčková v apríli 2008 v Kyjeve patrila k štyrom spoluzakladateľkám hnutia, ktoré neskôr poznamenal rozkol a presídlenie do Francúzska. Tam získali azyl po útokoch vo vlasti.

 Aktivistka zaútočila aj na  Putina 

Naposledy napoly obnažená demonštrantka prekvapila bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho vo volebnej miestnosti pri marcových voľbách.

Podobný incident sa stal aj v Prahe počas prezidentských volieb. Aktivistka hnutia Femen Anželina Diašová sa vrhla vo volebnej miestnosti na prezidenta Miloša Zemana. Na odhalených prsiach mala nápis „Zeman, Putin ‘s slut“ (Zeman, Putinova suka).

Útoku v minulosti neunikol ani ruský prezident Vladimir Putin, proti ktorému vyrazili aktivistky Femen na veľtrhu v nemeckom Hannoveri. Prizerala sa pritom aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Zosnulá spoluzakladateľka žila s priateľom vo Francúzsku

Šáčkové žila od roku 2013 vo Francúzsku, vystúpila z hnutia a venovala sa maliarstvo. Podľa svojej kolegyne Jany Ždanovovej maľovala protináboženské ikony a vlani začala študovať na akadémii. V prenajatom byte žila s mladým priateľom a všetko sa zdalo byť v poriadku. Vzhľadom k precitlivenosti umelkyňa však správu o samovražde Ždanovová nepovažovala za prekvapenie.