Pred niekoľkými dňami zaplatil zabijakom, aby jeho dlhoročnou partnerku zavraždili, a príbuzných a známych práve vyprevadil z pohrebnej hostiny.
Chvejúce sa rukou siahol na rameno známe postavy, ktoré pri ňom stála, a keď zistil, že pred sebou nemá prelud, vydesene vyskočila a vykríkol. Potom začal nariekať. „Strašne ma to mrzí,“ doprosoval sa úpenlivo o odpustenie. Na ospravedlnenia však bolo neskoro – žena, ktorá vstala z mŕtvych, už zavolala políciu.

 Utiekli pred  vojnou 

Noela Rukundová unikla nájomným zabijakom, ktoré na ňu poslal jej manžel …

Spletitý a na prvý pohľad neuveriteľný príbeh, o ktorom informovala BBC, sa začal odvíjať pred jedenástimi rokmi v jednom z integračných stredísk pre utečencov v austrálskom Melbourne. Práve tam sa Noela Rukundová zo stredoafrického Burundi a Balenga Kalala zo susedného Konga zoznámili. Putom medzi nimi sa stala svahilčina, ich spoločný jazyk: Kalala bol totiž zbehlý aj v angličtine a z popudu sociálneho pracovníka Rukundovéj často vypomáhal ako tlmočník.

Spolu trávený čas ich zblížil a čoskoro sa do seba zamilovali. Uzavreli manželstvo, a akonáhle to bolo možné, odsťahovali sa spolu na predmestí Melbourne Kings Park, kde sa im postupne narodili tri deti.
V priebehu rokov si Rukundová stále silnejšie uvedomovala, že vojna, pred ktorou Kalala utiekol, zanechala na manželovej psychike ničivé stopy. (Druhá vojna v Kongu, niekedy tiež Veľká africká vojna, devastovala krajinu v rokoch 1998 až 2003 a je považovaná za najkrvavejší ozbrojený konflikt od druhej svetovej vojny – pozn. Red.)

Kalala jej prezradil, že z domu utiekol po brutálnom útoku rebelov, ktorí pripravili o život jeho prvú ženu a malého synčeka. Trauma zo straty najbližších si Kalala zvykol kompenzovať agresivitou, ktorá prilievala olej do ohňa jeho už beztak nepokojnej povahy, opísala Rukundová v rozhovore pre BBC. „Vedela som, že je násilník,“ spomína. „Ale neverila som, že by ma mohol zabiť.“ Minulý rok sa stal dôkazom toho, ako fatálne sa mýlila.

 Zabite  ju! 

Vlani v zime zomrela Rukundovej nevlastná matka a Noela opäť podnikla už raz podstúpenú dlhú cestu, tentoraz v smere z Melbournu do hlavného mesta Burundi, Bujumbury. Po vyčerpávajúcom pohrebe sa skľúčená žena uchýlila do hotelovej izby, aby si oddýchla. Sotva však si ľahla do postele, zazvonil telefón.
Na druhom konci linky bol Kalala a o stav svojej manželky prejavoval dojemnú starosť. Keď si povzdychla, že jej je smutno, odporučil jej, aby sa rozptýlila prechádzkou. Poslúchla. Lenže akonáhle vyšla z hotela, priskočil k nej ozbrojený muž. „Ak začneš kričať, zastrelím ťa. Možno ma chytia, ale ty? Ty už budeš mŕtva,“ zasyčal jej do ucha.

Zdesenie žena si netrúfala odporovať. Podľa pokynov nasadla do pristaveného auta, kde jej zaviazali oči. Po približne polhodinovej jazde dokrivkala oslepená Rukundová do neznámej budovy, kde ju únoscovia priviazali k stoličke.

„Čo si tomu chlapovi vykonala, že ťa chce mŕtvu?“ Začula vzápätí. „O čom to hovoríte?“ Spýtala sa vystrašene. „Balenga nám zaplatil, aby sme ťa zabili,“ opáčil.
Povedala som im, že klamú, opísala Rukundová pre austrálsku stanicu ABC. „Môj muž by to neurobil. Zasmiali sa a povedali: ,Si hlúpa.'“ Zviazanej obeti pri uchu zabzučal telefón so zvukom vytáčaného čísla, ktorý po niekoľkých sekundách nahradil mužský hlas. Bol to Kalala. „Zabite ju!“ Prikázal. Vydesená žena stratila vedomie.

 Fingovaná  vražda 

Keď sa prebrala, bola stále v tej rovnakej miestnosti, stále priviazaná k stoličke – a nažive. Najatí zabijaci jej vysvetlili, že poznajú jej brata a o život ju pripraviť nemienia, okrem iného aj preto, že ubližovať ženám sa im protiví. Peniaze od manžela si pochopiteľne nechajú, dodali, a povedia mu, že zákazku splnili. Po dvoch dňoch svoju väzenkyňa vysadili na kraji cesty a do rúk jej dali nielen mobil, ale tiež nahratý záznam inkriminovaného hovoru s Kálal a doklad, že od objednávateľa vraždy obdŕžali 7000 austrálskych dolárov.

Noela Rukundová bola otrasená, ale šok a zlosť na manžela jej dodali silu. Namiesto aby sa zrútila, vyhľadala v Bujumbure zastupiteľské úrady Kene a Belgicka, ktoré jej umožnili návrat do Austrálie. Okamžite po prílete do Melbournu potom kontaktovala pastora v kostole, ktorý pravidelne navštevovala. S jeho pomocou dorazila do domovskej štvrti, aby Kalala čokoľvek tušil.

Muž, ktorý na ňu najal vrahov (sa vraj domnieval, že ho chce opustiť kvôli inému), medzitým rozhlásil, že sa jeho manželka stala obeťou tragickej nehody. Večer 22. februára, v deň, keď sa s domnelo mŕtvou manželkou opäť stretol, doma akurát hostil pozostalých, ktorí sa s trúchliacim vdovcom prišli podeliť o jeho zármutok. V ten istý deň večer odviezli Balengu Kálal policajti.

„Keby únoscovia svoju prácu dokonali, deti by prišli o matku. Bol to premyslený čin, ktorý vyvolali neopodstatnená žiarlivosť, zloba a túžba pani Rukundovou potrestať,“ konštatoval pre ABC zástupcu miestnej justície. Kalala sprvu vinu popieral, ale nakoniec sa priznal a bol odsúdený na deväťročnému trestu väzenia, ktorý si teraz odpykáva v melbournskej väznici.

Blízkosť človeka, ktorý jej usiloval o život, Rukundovej na pokoji nepridáva. Už mu odpustila („Je to ľudská bytosť,“ hovorí, „nech ho súdi Boh.“), Ale nočné mory jej rušia spánok ďalej. Znepokojujú ju takisto vyhrážky, ktorými ju častujú niektorí tradicionalisti z konžskej komunity, ktorým vadí, že svojho manžela udala. Bojí sa o seba aj svoje deti, preto požiadala úrady o pomoc s nájdením nového, bezpečného bývania.