Zs. SIMON: I. Matovič robí všetko preto, aby sa spopularizoval a rozbil koalíciu

484

Trojicu vládnych strán Matovič obvinil z brania úplatkov, hovoriť mu o tom mal minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Trojlístok obvinenia odmieta.
„Pán Matovič robí všetko preto, aby sa sám spopularizoval, rozbil túto vládnu koalíciu a napomohol návratu Smeru-SD pod vedením Roberta Fica. A za to nesie politickú zodpovednosť pred každým občanom tejto krajiny,“ povedal dnes pre TASR podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon. V súvislosti s plánovaným vypočutím Matoviča uviedol, že je za to, aby si orgány činné v trestnom konaní robili svoju robotu.
Nezávislého poslanca zároveň vyzval, aby vysvetlil, ako sa on spolu so svojimi tromi Obyčajnými ľuďmi dostal na kandidačnú listinu strany SaS. „Nech povie, čo bolo predmetom ich dohody,“ podotkol Simon, ktorý tak reagoval na Matovičove vyhlásenia o politických nomináciách. Podľa Matoviča sú istou formou korupcie v politike. Simon si myslí, že Matovič používa u seba a u koaličných partnerov dvojaký meter.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan pre TASR v súvislosti s Matovičovými vyhláseniami o korupcii u koaličných strán uviedol, že nezávislý poslanec je klamár. Pokiaľ ide o snahu vypočuť Matoviča, Abrhan to považuje za bežný postup GP. „Je jej právo preveriť jeho vyjadrenia,“ povedal podpredseda KDH, ktorý je presvedčený, že Matovič nemá žiadne dôkazy o spomínanej údajnej korupcii. „Rozpráva to len preto, aby si pripravil pozíciu pre zakladanie svojej vlastnej strany,“ nazdáva sa.
Za Matovičovo vypočutie je aj šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš. „Keď si prokuratúra myslí, že došlo k naplneniu podstaty trestného činu, nech konajú,“ uviedol.
To, že Matovič bude o svojich podozreniach z korupčného správania politikov vypovedať na GP SR, dnes potvrdil Trnka, ktorý vychádzal z Matovičových vyjadrení v rozhovore pre denník SME a na jeho tlačovej konferencii. Ak budú skutočnosti z Matovičovho výsluchu kvalifikované ako korupčné správanie, vec sa podľa Trnku posunie špeciálnej prokuratúre, ak to bude iný trestný čin, tak na príslušnú prokuratúru.
Matovič obviňoval v rozhovore pre denník koaličných kolegov z korupcie. O braní úplatkov SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd mal hovoriť minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Ten to komentovať nechcel.
„Stále nechcem uveriť, že žijem v koalícii, kde strany majú svojich vyberačov, sú v nich financmajstri, ktorí spravujú čierne fondy,“ citoval denník Matoviča. Poslanec poukázal aj na šéfa poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského, o ktorom tvrdí, že mu poradil, aby pre stravné lístky vydieral koalíciu pri hlasovaní o Zákonníku práce. „Hrušovský mi sám hovorí, v tejto koalícii nič nedosiahneš, ak nebudeš vydierať,“ povedal Matovič v rozhovore.
Nezávislý poslanec dnes pre TASR vyhlásil, že sa veľmi rád a od srdca porozpráva s prokurátorom o všetkom, čo vie ohľadom korupcie v politike. Naďalej trvá na tom, že stranícke nominácie sú korupcia. „A nevidí to len ten, kto to nechce vidieť. Rozdávať lukratívne miesta vo verejnej správe sponzorom, straníkom, rodinným príslušníkom, aktivistom v predvolebnej kampani je zvrátené a korupčné zároveň,“ uviedol dnes pre TASR. Matovič verí, že „sa to nezametie pod koberec“.