Pre Šesťdesiatšesťročnú Marilyn Hartmanovú nie je colná, ani letiskové kontrola žiadnou prekážkou. Neblaho vychýrenej čiernej pasažierke sa minulý týždeň opäť podarilo prejsť cez bezpečnostné systémy na chicagskom letisku O’Hare, bez toho, aby pri sebe mala pas či letenku. Bola už tretíkrát zadržaná na palube lietadla.

Bez pasu či letenky sa jej podarilo prejsť cez kontroly až na palubu lietadla spoločnosti British Airways. Marilyn Hartmanovú zadržali až letušky leteckej spoločnosti, ktorým v polovici cesty do Londýna došlo, že majú na palube o jedného pasažiera navyše. Hartmanová bola tak pri čine chytená už tretíkrát za posledné štyri roky.

Podľa Tandry R. Simontonovej, hovorkyne súdu chicagského obvodu Cook County, sa Hartmanovej podarilo prekĺznuť cez pasovú kontrolu v momente, keď čakali pri priehradke dvaja ľudia.

„Tvár si zakryla svojimi vlasmi a prešla okolo úradníkov bez toho, aby sa preukázala palubným lístkom, či inými dokumentmi,“ uviedla Simontonová pre denník the New York Times.

Zdroje CBS Chicago uviedli, že sa podľa záznamov z bezpečnostných kamier túlala Hartmanová po letisku takmer dva dni, než sa jej podarilo prekĺznuť do lietadla smerujúceho do Londýna.

Podľa denníka New York Times sa pokúšala nastúpiť aj na lietadlo do amerického štátu Connecticut, ale všimla si ju kontrola a na palubu ju nevpustila.

Čierny pasažier Marilyn Hartmanová

Nakoniec sa Hartmanovej podarilo splynúť s davom na nástupišti britských aeroliniek a prekĺzla cez kontrolu do autobusu, ktorý ju odviezol na terminál medzinárodných letov, odkiaľ prešla až do lietadla.
Keď sa Hartmanová dostala na palubu, schovala sa na toaletách a potom vyhľadala prázdne sedadlo v lietadle. Letušky British Airways ju však počas cesty odhalili a informovali o tom leteckú kontrolu na londýnskom letisku Heathrow. Zamestnanci letiska ju do Veľkej Británie nevpustili a bola poslaná prvým lietadlom späť do Chicaga, kde ju zatkli policajti.

Trpela mentálnymi problémami

Podľa informácií denníka Chicago Tribune sa počas prvého vypočutia na súde ukázalo, že Hartmanová trpí psychickými problémami a súd jej tak nakázal povinnú psychiatrickú liečbu.

Zároveň čierna pasažierka musí nosiť náramok monitorujúci jej pohyb, pokiaľ nebude jej prípad uzavretý, a nesmie sa priblížiť k letisku O’Hare ani k žiadnemu z lietadiel spoločnosti British Airways.

Pokusy cestovať zadarmo však nie sú u Hartmanovej ojedinelou záležitosťou. V roku 2015 nielen že bola počas dvoch mesiacov dvakrát zatknutá na letiskách O’Hare a Chicago Midway, ale aj v Kalifornii a Arizone.

V Kalifornii sa dokonca pokúsila cez ochranku dostať celkom osemnásťkrát, ale iba raz sa jej podarilo dostať až do lietadla.

Za svoje nelegálne cestovania bola dokonca v roku 2016 odsúdená na pol roka do psychiatrickej liečebni, potom čo sa pokúsila prejsť cez letiskovú kontrolu v Chicagu a to aj napriek tomu, že na sebe mala zariadení monitorujúce jej pohyb.

Hovorca Úradu pre bezpečnosť v doprave uviedol, že Hartmanová prešla cez bezpečnostnú kontrolu ako akýkoľvek iný pasažier, vrátane preverenia v bezpečnostnom ráme a ďalších klasických opatrení. Ako sa jej však podarilo dostať ku kontrole bez letenky, nebolo hovorcovi známe.