Belgického vydavateľa novín vyšetrujú pre možné spojenie s Breivkom

943

Belgické bezpečnostné služby poslali na federálnu prokuratúru žiadosť o prešetrenie možného spojenia medzi internetovou stránkou periodika The Brussels Journal a nórskym atentátnikom Andersom Behringom Breivikom, obvineným z útokov proti ľudskosti.

Podľa spravodajskej agentúry Belga je Paul Belien – zakladateľ novín The Brussels Journal – známym konzervatívnym vyznávačom extrémnej pravice a momentálne pracuje pre holandského ultrapravicového politika a lídra Strany slobody Geerta Wildersa.
Holandský politik však v utorok poprel akékoľvek spojenie s Breivikom, ktorého označil sa osamoteného psychopata.

To, čo belgické služby zaujalo na Paulovi Belienovi, však nie sú jeho služby pre Wildersa, ale texty publikované v posledných rokoch na portáli The Brussels Journal.

Belienove články, ako dnes upozornili flámske periodiká Het Belang van Limburg a Gazet van Antwerpen, sa nachádzajú v manifeste „2083. Európska deklarácia nezávislosti“, ktorý zostavil Breivik a zavesil na internet krátko predtým, ako sa rozhodol pre vražedné útoky na svojich spoluobčanov.

Niečo nie je v tom Nórskom štáte v poriadku.

Tento manifest nie je podľa flámskej tlače iba výzvou proti multikultúrnej spoločnosti, ale zároveň aj praktickým návodom na vykonávanie atentátov v Európe.

Belgické bezpečnostné služby sa rozhodli nenechať nič na náhodu a poverili federálne vyšetrovacie orgány, aby zistili, či nejde o nejakú hlbšiu spojitosť medzi belgickým a nórskym vyznávačom extrémnej pravicovej ideológie.

Breivik chystá žalobu na Nórsko, na samotke si pripadá ako pri mučení