O prepustenie z amerického väzenia na základni Guantánamo sa zasadila vláda niekdajšieho premiéra Tonyho Blaira u Američanov.
Britského moslimského konvertitu Džamál al-Harith, Británia za väznenie odškodnila jedným miliónom libier.

Odpálil sa v Iraku pri samovražednom útoku.

Narodil sa v roku 1966 v Manchestri, v Anglicku, rodičom ktorí sa prisťahovali z Jamajky. Pracoval ako web designer.
Na fotografii zhotovené krátko pred útokom, ktorú zverejnilo teroristické hnutie Islamský štát, ho podľa portálu Mail Online identifikoval brat.
Portál Mail Online dnes pripomenul, že z Guantánama, kde USA zadržiavajú podozrivých z terorizmu, sa al-Harith dostal vďaka príhovoru Blairovej vlády, ktorá vyhlasovala, že muž nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu. Teraz ale IS zverejnil jeho fotografiu, ako pred útokom na základňu irackých vojakov u Mosule sedí v aute naloženom výbušninami. Pri útoku, ktorého sa zúčastnilo niekoľko samovražedných atentátnikov, zahynul nespresnený počet irackých vojakov.
„Je to on, spoznávam ho podľa úsmevu,“ vyhlásil a-Harithov brat Leon Jameson.
Džamál al-Harith, ktorý mal 50 rokov, prijal moslimské meno po prijatí islamu v roku 1994, do tej doby sa volal Ronald Fiddler. V roku 2001 ho zadržali americké jednotky v Afganistane a ako možného nebezpečného teroristu ho internovali na Guantáname. Al-Harith opakovane tvrdil, že je nevinný a že bol rukojemníkom radikálneho hnutia Taliban.
Po prepustení obvinil britskú tajnú službu MI6, že na jeho väznení, ktoré označil za nespravodlivé, spolupracovala s Američanmi. Ako odškodnenie potom získal milión libier. Posledné zhruba tri roky bojoval v radoch IS, kde používal vojnové meno Abu Zakariya al-Británi.
Informácie o tom, že niekdajší väzeň na Guantáname sa odpálil v Iraku, pobúrila britskú verejnosť aj médiá. Tajné služby aj úrady teraz čelí kritike za to, že radikálov umožnili pripojiť sa k IS, hoci vedeli o jeho sporné minulosti.