Bolí vás chrbát? Zamyslite sa, či máte vhodnú podprsenku, radí lekárka

2359

„Zle zvolená podprsenka predovšetkým u žien s väčším poprsím môže spôsobiť bolesti chrbtice alebo ramien. Dôležité je pri podprsenke vhodné zvolenie veľkosti obvodu hrudníka,“ hovorí primárka rehabilitačného ústavu Michaela Tomanová.

Z čoho najčastejšie bolí chrbát?

Na vzniku týchto častých zdravotných problémov má veľký podiel sedavé zamestnanie, dlhodobé psychické problémy, stres alebo nevhodné matrace. Medzi ďalšie pôvodca patrí napríklad vysoká fyzická záťaž pri športe, ťažká manuálna práca, monotónna práca s opakovanými pohybmi alebo napríklad dlhé cestovanie v aute či lietadle.

Môžu ženy bolieť chrbát od zle zvolenej podprsenky?

Áno, predovšetkým u žien s väčším poprsím to môže byť dôvod bolesti chrbtice alebo ramien. Dôležité je pri podprsenke vhodné zvolenie veľkosti obvodu hrudníka tak, aby váha poprsia nespočívala iba na ramienkach, ale bola z väčšej časti držaná práve spodným kusom podprsenky. Veľmi dôležité je tiež dbať na dostatočnú šírku ramienok podprsenky, ktorá čiastočne rozložia tlak na ramená. Ramienka sa nesmú zarezávať ani škrtiť, aby nedochádzalo k zvýšenému tlaku iba na jedno miesto na ramenách.

Ako bojovať proti bolesti chrbta v tehotenstve?

V priebehu tehotenstva prebiehajú v tele ženy rôzne zmeny. Okrem iného sa tiež posúva ťažisko tela dopredu a zvyšuje sa záťaž na celý pohybový aparát. V súvislosti s týmito zmenami môže dochádzať k nevyváženosti postavenia tela a ku skracovaniu a preťažovaniu chrbtových svalov u tehotných mamičiek. To môže spôsobiť napríklad bolesti chrbta či šije. Rehabilitácia v tehotenstve je odlišná od klasickej rehabilitácie. U tehotných žien je potrebné skôr uvoľňovať panvu predovšetkým mikropohyby, čo je pohyb v milimetroch. Špeciálna rehabilitačná metóda INFINITY je vhodná aj pre tehotné ženy práve vďaka tejto možnosti cvičenia. Pomocou tejto metódy môžeme uvoľniť panvu a zároveň posilniť panvové dno.

Ako proti bolestiam chrbta bojovať?

Proti bolestiam chrbta, ktoré majú napríklad súvislosť s psychickým ladením, odporúčam zvoliť primeranú pohybovú aktivitu, napríklad prechádzky v prírode. Pravidelný pohyb pomôže uvoľniť a aktivovať svaly, ktoré potom nebudú toľko náchylné k bolestiam. Budete tak odbúravať svalové napätie, ktoré sa nahromadilo v tele kvôli stresu alebo inej psychickej záťaži. Ďalej odporúčam zvoliť vhodnú pohybovú aktivitu, pri ktorej môžete zlepšiť svoj fyzický stav a kondíciu. Zároveň sa vám v tele vyplavia endorfíny, ktoré podporujú dobrú náladu.

Ako zabrániť bolesti chrbta zo sedavého zamestnania?

Ak vás bolí vás chrbát z dôvodu sedavého zamestnania. Mali by ste potom venovať veľkú pozornosť správnemu sedu, ktorý funguje ako perfektný prevencia bolestí chrbta. Základom je samozrejme správna stolička. Na nej seďte tak, aby sa vaše nohy dotýkali zeme. Dolnej končatiny by pritom mali byť rozkročené na šírku panvy, držanie trupu, hlavy a chrbtice by sa malo čo najviac priblížiť vertikále. Veľmi relaxačne pôsobí pretiahnutie chrbta v predklone aj záklone a napnutými rukami, kedy pohybom tela zo strany na stranu opisujete tvar ležatej osmičky sede, alebo v stoji. Pohyby by mali byť pomalé a plynulé a spočiatku v malom rozsahu.

Pomáhajú proti bolesti chrbta tiež masáže?

Áno, ale veľkú pozornosť venujte výberu kvalitného a kvalifikovaného maséra. Neodborne vykonaná procedúra vám totiž môže ublížiť. Existuje nespočetné množstvo druhov masáží, ktoré môžu mať stimulujúci alebo upokojujúci účinok. U väčšiny z nich dochádza k zlepšeniu prekrvenia svalov a väzivových tkanív, k zníženiu ich tuhosti a zmiernenie bolestivosti. Športová masáž pomáha urýchliť regeneráciu svalov po záťaži a dosiahnuť tak lepšiu svalovú výkonnosť. Reflexnou cestou sa dajú ovplyvniť porušené funkcie niektorých orgánov. Jednotlivé masáže sa líšia predovšetkým ich prevedením, hmaty a tiež ich intenzitou.

Môže sa od bolesti chrbta rozbehnúť aj migréna?

Príčina bolestí hlavy môže byť často psychického pôvodu, veľkú úlohu tu zohráva napríklad dlhodobý stres, neprimeraná psychická záťaž alebo prežívaná úzkosť. To sa potom časom môže začať prejavovať aj vo fyzickej rovine, pôsobí na oblasť napríklad krčnej chrbtice, kde vzniká vyššie napätie svalov a väzivových tkanív. To postupne napomáha k zlej funkcii chrbtice alebo k tvorbe blokád, ktoré potom môžu následne spôsobiť bolesti hlavy. Bolesti hlavy spojené s problémami s krčnou chrbticou nie je dobré podceňovať. Ak sú vaše bolesti výrazné, dlhodobé alebo sa stupňujú, je potrebné vyhľadať pomoc odborného lekára.