Poprask vo Veľkej Británii spôsobil dokument o britskom ministrovi Johnovi Stonehousovi, ktorý mal byť údajne v minulosti československým špiónom a navyše sa snažil nafingovať svoju smrť. Režisérka dokumentu o členovi stredopravicovej Labouristickej strany odhalila fotografiu, na ktorej je Stonehouse v spoločnosti Čecha Roberta Husáka. Snímka bola vraj zhotovená československou tajnou službou pre prípad, že by bolo potrebné britského ministra niekedy vydierať.

Zo špionáže ministra podozrievala už vláda expremiérky Margaret Thatcherovej. Informovať ju o tom mal zbehlý československý agent. Ten však nedodal dôkazy, a preto Stonehouse nebol z ničoho obvinený.

Na snímke je práve britský minister v spoločnosti českého kontaktu Roberta Husáka.

V 70. rokoch z Británie zmizol a predstieral vlastnú smrť. Dostal sa totiž do problémov kvôli podnikaniu. Na pláži v Amerike nechal svoje oblečenie a utiekol s milenkou do Austrálie. Malo to vyzerať, že sa utopil, či ho zožral žralok!

Režisérka Keely Winstoneová natočila dokumentárny film, ktorý sa venuje práve Stonehouseovi. Nesie názov The Spy Who Died Twice (v preklade Špión, ktorý zomrel dvakrát, pozn. red.). V ňom odhaľuje exkluzívnu fotografiu, ktorú našla v československých archívoch.

Putinova sexi špiónka Anna Chapmanová bola v USA zatknutá pred 12 rokmi: Čo robí dnes?

Na snímke je práve britský minister v spoločnosti českého kontaktu Roberta Husáka. Vznikol údajne pre prípadné vydieranie Stonehousea. Ten sa mal stať špiónom v roku 1959 a za informácie získaval tučnú finančnú odmenu. Ako uviedol denník Daily Mail, z archívov je zrejmé, že mal Brit podávať správy každý týždeň. Keď sa neskôr Stonehouse dostal na prestížny post generálneho poštmajstra Veľkej Británie, snažil sa od Československa dištancovať.

Špión Sidney Reilly skončil nakoniec na popravisku

„Už viac ako rok nebolo možné kontaktovať Twistera (údajné krycie meno Stonehousea, pozn. red.). Bál sa, že bude odhalený a prerušil spoluprácu,“ zapísal do spisu Karol Pravec, ktorý mal neskôr na starosti kontakt s britským ministrom.

V 80. rokoch sa John Stonehouse pokúsil začať kariéru spisovateľa thrillerov, zomrel však na infarkt.