3Cestoviny sú dnes po celom svete široko používaným potravinovým produktom a kdekto vie, že sa vyrábajú z múky zmiešanej s vodou. Ich výroba však v minulosti bola výrobným tajomstvom a ešte v roku 1957 boli niektorí ľudia schopní uveriť, že rastú ako hrušky alebo jablká na stromoch.

Cestoviny, ktoré tvoria základ predovšetkým talianskej kuchyne, majú svoj pôvod práve v Taliansku. Prvá zmienka o nich pochádza z 1. storočia n. L. V známej Apiciovej knihe (ktorý žil v čase cisára Tiberia), kde je popisovaná príprava sekaného mäsa alebo rýb obložených cestovinami „lasagne“. Druhý historický záznam pochádza z 12. storočia, kedy Gugliemo di Malavella opisuje hostinu, pri ktorej sa podávali macarrones sen Logana, čo v preklade znamená cestoviny v omáčke.

Po stáročia boli cestoviny potravinou vyhradenou len pre vyššiu spoločenskú triedu. Až od 18. storočia z nich priemyselná výroba urobila základnú potravinu pre široké vrstvy talianskeho obyvateľstva. S rozsiahlou imigráciou Talianov do Ameriky začiatkom 20. storočia popularita cestovín rástla a vošla do povedomia ako taliansky národný pokrm. Lenže ešte v roku 1957 mnoho ľudí netušilo, ako sa špagety, lasagne, tortellini a iné druhy cestovín vlastne vyrábajú. BBC preto odvysielala na April 1. apríla 1957 fiktívnu reportáž, ktorá úplne vážne informovala o bohatej úrode špagiet vďaka poklesu výskytu špagetového škodcu a ukazovala, ako farmári žnú zo stromov dlhé vlákna špagiet. Stovky divákov potom volali do televízie, aby sa buď ubezpečili, či to je alebo nie je pravda, alebo dokonca aby vyzvedali, ako sa dajú špagety pestovať u nich doma na záhrade.

O tom, že cestoviny boli pred sto rokmi tak trochu divom sveta a exotickou raritou, svedčí kolekcia fotiek, ktoré vznikli v priebehu 1. polovice 20. storočia. Dávajú nahliadnuť do skutočného výrobného procesu, ktorý obnáša rozrobenie cesta, jeho vyvaľkanie, krájanie alebo vytlačenie do rôznych foriem a sušenie. Snímky, medzi ktorého autormi nechýba ani preslávený americký fotograf a fotožurnalista Alfred Eisenstaedt, si prezrite v našej fotogalérii.

 

Robotník v továrni vešia cestoviny na sušenie.
Stroj na vytláčanie cestovín.
Kuchár vyrába tagliatelle.
Ruská továrenská robotníčka spracováva vlákna cestovín, nedatované.
Robotníčka strihá špagety do požadovanej dĺžky v továrni na výrobu cestovín v Holloway v Londýne, 1955.
Pracovník spoločnosti Atlantic Macaroni vešia špagety na sušenie v továrni v Long Island City, New York, 1943.
Špagety visia v sušiacej komore jednej talianskej továrne na výrobu cestovín. Nedatované.
Kontrola špagiet. Nedatované.
Ako u tkáčskeho stroju. 1955
Mladí chlapci nesú vlákna cestovín na dvor továrne na sušenie, nedatované.
Mladí chlapci nesú vlákna cestovín na dvor továrne na sušenie, nedatované.
Sušenie cestovín vonku na dvore. 1929.
Sušenie cestovín v Neapole, 1925.
Deti sušia cestoviny vo vnútrobloku pavlačového domu, 1928.
Pramene špagiet visia na stojanoch v blízkosti pláže v Amalfi v Taliansku, 1949.
Sušenie cestovín na ulici, 1925.
Taliansky továrenský robotník ohýba vysušené špagety palíc. Foto Alfred Eisenstaedt, 1932.
Takto sa cestoviny sušili pred 100 rokmi.