Dobodaným vodičom bol Azerbajdžanec spojovaný s praním peňazí

Na prvý pohľad všedný nehoda. Biely mercedes koncom júna v pražských Holešoviciach narazil v protismere do stojaceho nákladného vozidla. Vodič osobného automobilu pri prevoze do nemocnice v sanitke zomrel. Ukázalo sa totiž, že ešte pred haváriou utrpel vážne bodné poranenia. Mŕtvym bol azerbajdžansko-český podnikateľ Rashad Gafarov, spojovaný s praním peňazí a v minulosti manažér spoločnosti obvinenej v USA z podplácania. Polícia prípad stále vyšetruje.

Nehoda sa odohrala 29. júna v Jateční ulici okolo druhej hodiny popoludní. Vodič nákladného vozidla zrovna vykladal tovar, keď do neho čelne narazil pomaly idúci mercedes. O to skôr bol prekvapený, keď vo vnútri osobného automobilu našiel značne krvácajúceho muža.

„S najväčšou pravdepodobnosťou zranenia, ktorým dotyčný následne aj podľahol, neutrpel pri dopravnej nehode, ale nejakú dobu pred ňou,“ okomentoval vtedy udalosť policajný hovorca Tomáš Hulan. Informáciu neskôr potvrdil aj hovorca pražskej záchranky.

Polícia preto prípad prekvalifikovala na vraždu. Vyšetrovanie ale stále pokračuje, ďalšie informácie preto polícia odmieta zverejňovať. „Toto vyšetrovanie naďalej pokračuje, k jeho priebehu nebudeme v súlade s Trestným poriadkom akokoľvek konkrétne,“ povedal Hulan.

 „pračka  peňazí“   

S novou informácií však teraz prišlo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, podľa ktorého bol zosnulým mužom Rashad Gafarov, podnikateľ pôvodom z Azerbajdžanu. V Česku prevádzkoval internetový obchod so šťavou z granátového jablka a dopravné a logistické spoločnosti. Medzi nimi aj jednu s pobočkami v mnohých svetových metropolách (napríklad New Yorku, Londýne či Dubaji), ktorej obchodným partnerom je aj azerbajdžanský ropný gigant SOCAR patriace štátu.

Gafarov mal byť súčasťou prepleteného systému prania špinavých peňazí vo svojej rodnej krajine. V roku 2012 zaslal zo svojho osobného účtu v českej banke necelých 55 tisíc eur, spoločnosti LCM Alliance, jednej zo štyroch ústredných firiem spájaných s tamojšou pračkou peňazí. Malo sa jednať o zaplatenie sumy za stavebný materiál. S ním ale oficiálne nikdy neobchodoval.

Rashad Gafarov bol tiež medzi rokmi 2002 a 2013 manažérom služby zákazníkom nadnárodnej logistickej spoločnosti Panalpina Central Asia EC, dcéry ropného giganta BP. Tá má údajne na svedomí úhrady 16 miliónov dolárov offshorovej firme za služby, ktoré nikdy neprebehli, aspoň podľa amerického denníka Wall Street Journal. V inom prípade bola Panalpina v USA priamo obvinená z podplácania politikov v mene klientov z ropného biznisu. Súd jej udelil pokutu.

Akú úlohu v tom všetkom hral Gafarov nie je zrejmé, osobne už to ani nikdy nevysvetlí. Podľa azerbajdžanskej televízie Anspress TV však na podplácanie a pranie peňazí sám upozorňoval.