Kocúrkovo v  Česku 

 o  Mal zákaz riadenia motorového vozidlo zo zdravotných dôvodov.
 o  I napriek zákazu si sadol za volant
 o  Predbiehal v zákrute
 o  Zrazil dvoch motorkárov, ktorých do nemocnice musela dopraviť helikoptéra.
 o  Štyridsať ročný invalid však potrestaný nebude!

Chceli si splniť chlapčenský sen. Dvaja mladíci z Moravy sa koncom mája vydali na motorkársky výlet po republike. Už druhý deň však ich jazdu ukončila hrozivá nehoda, kedy do nich čelne narazil vodič Fabie, ktorý pred zákrutou predbiehal a vošiel do protismeru. Polícia po piatich mesiacoch dospela k záveru, že šofér osobného vozidla haváriu nezavinil, postihli ho náhle zdravotné komplikácie. Dopustil sa iba priestupku, pretože riadil bez vodičského oprávnenia, ktorý mu bol zobraný práve kvôli týmto zdravotným problémom.

Video: Búračka je v 8 minúte a 40 sekunde videa 

Incident sa odohral 28. mája krátko pred deviatou hodinou rannou v obci Veľký Bor. Štyridsaťročný vodič biele fabie z Písku najprv dvakrát narazil do pred ním idúceho vozidla, ktoré následne krátko pred zákrutou predbiehal. Tento manéver však už nedokončil a v protismere čelne narazil do dvoch motocyklistov, Robina a Jakuba.

Desivá zrážka, ktorú motorkári – vrátane celej ich jazdy po republike – zachytili na kameru, skončila zranením všetkých troch aktérov. Kým vodič Fabie bol prevezený do zdravotníckeho zariadenia sanitkou, mladíkov z Moravy transportoval do nemocnice vrtuľník. Robin skončil v bezvedomí a mal ľahké krvácanie do mozgu, Jakub utrpel fraktúru kosti v zápästí a dlho po havárii trpel bolesťami hlavy.

„Poviete si, ako som bol schopný natočiť video, keď môj kamarát leží v priekope, ale bol som v takom šoku, že som poriadne nevedel, čo robím,“ hovoril s odstupom času Jakub.

Policajti vodiča Fabie od začiatku podozrievali zo spáchania prečinu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Po takmer piatich mesiacoch vyšetrovania ale dospeli k inému záveru a prípad odložili.

Práve kvôli zdravotnému stavu bolo štyridsaťročnému vodičovi v marci minulého roka odobraté vodičské oprávnenie, a tým pádom zakázané šoférovanie na českom území.

Zákaz sa však nevzťahuje na zahraničia, v ktorom muž dlhodobo žije. V jednej z členských krajín Európskej únie, kde má trvalý pobyt, si tak nechal vystaviť nový vodičský preukaz.

Vzhľadom na to, že v Česku mal aj napriek zahraničnému „vodičáku“ riadenie zakázané, sa prípadom teraz budú zaoberať úradníci, ktorí ho budú riešiť ako priestupok. Šoférovi hrozí v správnom konaní za jazdu bez platného vodičského oprávnenia pokuta od 25 do 50 tisíc Kč a zákaz činnosti na jeden až dva roky.

Robin s takým záverom polície nesúhlasí. „Proti tomuto rozhodnutiu sa odvolám. Už len preto, že mi neposkytol prvú pomoc. Myslím si, že by mal byť riešený nie za priestupok, ale za trestný čin neposkytnutie prvej pomoci alebo že uviedol do omylu lekára v zahraničí, kde mu dali papiere, „ povedal.
So svojím kamarátom sa zhodujú, že prežili len vďaka šťastiu a ochranným prvkom, ktoré v tú chvíľu na sebe mali.