Na cestách Lymanu na východe Ukrajiny, ktorý cez víkend oslobodila ukrajinská armáda, ležia telá padlých ruských vojakov, uviedla v utorok agentúra AP. Podľa sobotných vyjadrení ukrajinských predstaviteľov sa v meste v takmer úplnom obkľúčení ocitli tisíce Rusov. Pod mŕtvolami môžu byť míny, preto sa musia najskôr skontrolovať.

Ukrajinskí vojaci po tvrdých bojoch o Lyman odpratali telá svojich kamarátov, padlých ruských vojakov však nechali na uliciach. Ich telá teraz zabezpečujú predstavitelia humanitárnej misie Gruz 200, ktorej názov odkazuje na kódové označenie ruskej armády na prepravu tiel padlých, uviedla v reportáži stanica Nastojaščeje vremja.

Pracovníci skúmajú, či pod telami nie sú míny, a až potom ich pripravujú na prevoz. Pri cestách je totiž podľa reportáže ešte množstvo protitankových aj protipechotných mín.

Obyvatelia Lymanu už opustili pivnice, kde sa schovávali počas bitky o nadvládu nad mestom, a varia si vonku na ohňoch, popísala AP. Od mája nie je v meste tečúca voda, elektrina ani plyn.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

„Stála som v chodbe, asi päť metrov odtiaľ, keď to vybuchlo. Teraz zle počujem,“ povedala agentúre osemdesiatpäťročná Valentyna.

„Lietalo nám to skoro až na záhradu, rozbilo nám to okná. S otcom, keď sme večer chodili do pivnice, tak sme tam nemali bez svetla ani ničoho ďalšieho čo na práci. Hrali sme pri sviečke karty. A tá niekedy aj zhasla od (tlakovej) vlny,“ popísal stanicu Nastojaščeje vremja chlapec z obce Šandryholove, ktoré leží pri Lymane.

Hitlerova biologická vojna: Spojenci sa obávali, že Nemci použijú smrtiace baktérie

Stiahnutie vojsk z Lymanu v Doneckej oblasti priznala Moskva iba deň potom, čo Putin slávnostne podpísal v Kremli zmluvy o pripojení štyroch ukrajinských regiónov s ich proruskými predstaviteľmi.

Podľa amerických analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa po získaní Lymanu ukrajinská protiofenzíva nezastavila a ukrajinská armáda teraz postupuje ďalej do Luhanskej oblasti.

Lákali nacistov na svoje mladé telá, potom ich v lese chladnokrvne popravovali