Ďalší masaker v Amerike

1441

Najmenej štrnásť ľudí zahynulo a ďalších sedemnásť bolo zranených pri streľbe v centre pre postihnutých v kalifornskom meste San Bernardino. Incident sa odohral na vianočnom večierku. Podľa polície strieľali muž a žena, oboch polícia zneškodnila. Niektorí zo zranených sú v kritickom stave.
Podľa BBC sa streľba odohrala krátko po jedenástej dopoludnia miestneho času (20:00 SEČ) v budove, kde sídli úrad sociálnych služieb. V mieste bežne pracuje veľké množstvo ľudí, CNN uviedla asi 670 zamestnancov.

Americká polícia na tlačovej konferencii potvrdila, že usmrtila dvoch podozrivých zo streľby, dvadsaťosemročného Syeda Rizwan Farooka a dvadsaťsedemročnú Tashfeen Malíková. Podľa polície išlo zrejme o manželský pár, píše CNN.

„Nemám potuchy, prečo to urobil, som v šoku,“ uviedol Farookův švagor Farhad Khan. Naposledy s ním vraj hovoril asi pred týždňom.

Podľa policajtov vtrhli do budovy najmenej dvaja po zuby ozbrojení útočníci a začali strieľať. Následne z miesta činu ušli v tmavom aute typu SUV. Policajti automobil vďaka tipom verejnosti objavili. Keď ho začali prenasledovať, voz začal zrýchľovať. Riadila ho žena, muž z neho strieľal a podľa niektorých informácií tiež hádzal takzvané rúrkové bomby.

Pri prestrelke boli muž a žena v automobile zabití, jeden policajt utrpel zranenia, ktorá ale nie sú životu nebezpečná, uviedol policajný veliteľ Jarrod Burguan.

Policajti zadržali tiež tretiu osobu, zatiaľ nie je jasné, či sa na útoku podieľala.
Podľa denníka Los Angeles Times z verejne dostupných záznamov vyplýva, že osoba mená Syed R. Farook pracovala v San Bernardine na miestnom odboru zdravotnej starostlivosti, nebolo však jasné, či ide o rovnakého muža, ktorý bol zapojený do streľby.

„Tí ľudia tam prišli pripravení,“ uviedol o útočníkoch Burguan. Úrady zatiaľ nedokážu povedať, či išlo o teroristický čin.

Úrad miestneho šerifa najprv uviedol, že strelec môže byť jeden, ale tiež môžu byť až traja, napísala CNN.

Polícia v čase incidentu vyzvala miestnych obyvateľov, aby sa vyhli oblasti, kde sa incident udial.

Strelci na sebe mali maskáče a boli vybavení zbraňami typu AK-47. Podľa niektorých svedkov sa streľba odohrala v miestnosti, kde sa konal vianočný večierok.

Policajná jednotka SWAT budovy komplexu Inland Regional Center postupne prehľadávala. Na mieste boli aj príslušníci americkej federálnej polície FBI.

Jedna zo zamestnankýň centra pre invalidov o streľbe podľa BBC informovala svojho otca v SMS správe. „Postrelený ľudia. Čakám v kancelárii na políciu. Modli sa za nás. Som zamknutá v kancelárii.“

Ako informovala miestna policajná hovorkyňa, útočníci boli vyzbrojení a zrejme mali aj nepriestrelné vesty. Na snímkach z televízie bolo vidieť desiatky ľudí, ktorí budovu opúšťajú s rukami nad hlavou.

Politici útok odsúdili

Útok už odsúdili americkí politici. Prezident Barack Obama uviedol, že model amerických strelných útokov“nemá paralelu nikde inde na svete.“

„Sú tu kroky, ktoré môžeme urobiť, aby boli Američania vo väčšom bezpečí. Nikdy by sme si nemali myslieť, že toto je niečo, čo sa jednoducho bežne stáva,“dodal Obama.

„Odmietam to prijať ako normálne. Musíme podniknúť akciu a zastaviť zbrane a násilia, ktoré spôsobujú,“ uviedla na Twitteri kandidátka na prezidentku za demokratov Hillary Clintonová.

Na Twitteri sa k streľbe vyjadril aj republikánsky kandidát Donald Trump. „Kalifornská streľba vyzerá veľmi zle. Veľa šťastia bezpečnostným zložkám a Boh žehnaj. Toto sú situácie, kedy je naša polícia tak oceňovaná!“