Ďalší útek odsúdeného mafiána! Polícii utiekol šéf podsvetia, ktorý bol odsúdený v stredu na doživotie.

3606

Šéf jedného z najnebezpečnejších gangov v histórii Slovenska Róbert Okoličány, ktorého v stredu slovenský najvyšší súd odmenil doživotným väzením, utiekol do zahraničia. Nie je to tento rok prvý prípad, čo spred nosa polícii ufrngol vtáčik do neznáma.

Okoličány už bol nejakú dobu na slobode a stredajšieho vynesenie rozsudku sa nezúčastnil. Polícia ho vraj v stredu pre prípad vynesenia odsudzujúceho verdiktu s nástupom do väzby sledovala, ale Okoličány jej i napriek tomu ubzikol do neznáma a do väzenia nenastúpil. V stredu počas dňa vraj pritom ešte bol na východnom Slovenskom.

 Vraždy,  úžera,  krádeže 

V prípadu bolo obžalovaných 16 osôb z 19 trestných činov. Tieto zločiny zahŕňali okrem iného založenie a podporu zločineckej a teroristickej skupiny, vraždy, nedovolené ozbrojovanie, lúpeže, vydierania, krádeže a poškodzovania cudzej veci.

Gang má podľa súdu na svedomí štyri vraždy, tri pokusy o vraždu, výpalníctvo, úžeru a mnoho ďalších násilných trestných činov. 

Prvým zavraždeným bol Jozef Ferenc (†28). Ktorého zastrelil 7. apríla 2001 sám Okoličány ranou do zátylku. Stalo sa to v kuchyni, kde partia práve popíjala víno.
Ďalším v poradí bol Marek Adam, viedol podsvetie v Šaci a tlačil sa do Košíc, ktorého zastrelili 11. novembra 2001 nadránom na parkovisku pred barom Twister v Moldave nad Bodvou.
Úžerníka Viktora Gjabela v máji 2004 dosekali sekerami a rozstrieľali mu nohy – útok prežil.
Úžerník Geni Selmani toľko šťastia nemal, rozstrieľali ho 7. júna 2004 pred očami priateľky, keď išli z fastfoodu a nastupovali do auta.
Ďalšou obeťou gangu sa stal aj zamestnanec spoločnosti Press Polyak Zdenek Lhotský, ktorý mal na starosti odvoz firemnej tržby do banky. Na konci novembra 2004 ho prepadla dvojica mužov, ale on vytiahol v sebaobrane pištoľ, čo ho napokon stálo život.
Poslednou vraždou pojednávanou na súde bola vražda Jozefa Estóka. Opäť išlo o konkurenta, ktorý požičiaval ľuďom vyššie sumy peňazí. Vražedné komando zastalo vedľa Estókovho strieborného Mercedesu na križovatke v centre Košíc a potom na neho spustili paľbu. Pri tejto streľbe zahynul aj náhodný okolo idúci Roman Straka, jeho priateľku zranili.

Okrem vrážd sa členovia gangu podľa žalobcov dopustili aj ďalších násilných útokov na ľudí, rozsekali herne, podpálili kamión. Autá, ktorými jazdili na takéto akcie, si mali ukradnúť.

K doživotnému odňatia slobody boli vedľa Okoličányho odsúdení tiež Róbert Nigut a Jaroslav Potúček, ktorí boli predovšetkým vykonávateľmi či osnovateľov spáchaných vrážd.

Podľa súdu účinná ochrana spoločnosti v prípade týchto troch mužov vyžaduje takýto prísny trest lebo nie je nádej, že by sa vo väzení mohli napraviť.

K výkonu trestu ale nenastúpi ani Nigut, ktorý je na úteku a naposledy bol videný v roku 2012.

Padli konečne rozsudky za mafiánsky bombový útok v Topoľčanoch