Deväť rokov od najväčšej hokejovej tragédie! Pilot mal falošné doklady!

1094

Že čas lieči rany? Ale kdeže! Uplynulo deväť rokov a spomienky stále bolia. Legenda slovenského hokeja Paľo Demitra (†36) a trojica českých reprezentantov Jan Marek (†31), Karel Rachůnek (†32) a Josef Vašíček (†30), ktorí tragicky zahynuli pri páde lietadla JAK-42 je stále v srdciach hokejového národa.

K osudnej nehode došlo 7.9.2011 na letisku Tunošna pri ruskej Jaroslavli. Lietadlo s tamojšími hokejistami Lokomotivu malo ťažkosti pri vzlete a šesť metrov nad zemou sa zrazilo s rádiovým majákom, ktorý stál za dráhou. Následný pád do riečky Tunošonky, prítoku mamutej Volgy, prežil z 36 cestujúcich a osem členov posádky iba jediný človek. Tým bol inžinier leteckej a rádiotechnickej údržby Alexander Sizov. Šialená udalosť doslova ochromila hokejový svet. „Je to najčernejší deň v histórii nášho športu … Je to strašná tragédia pre svetové hokejové spoločenstvo aj preto, že sa dotýka toľkých národov … Naše myšlienky a modlitby sú u rodín a priateľov obetí,“ vyjadril sa vtedy ku katastrofe šéf medzinárodnej hokejovej federácie IIHF René Fasel.

V Jaroslavli ukončili vyšetrovanie tragédie hokejistov Lokomotivu. Pred súd ide vedúci letovej prevádzky.

 Falošné  doklady 

Vyšetrovanie sa uzavrelo v roku 2014 a oficiálne stanovisko znelo, že vinu nesú chyby a nesprávny postup neskúsených pilotov. Tí mali údajne falošné doklady, na základe ktorých im bolo umožnené lietať práve s týmto strojom. Zodpovednosť teda padá aj na zástupcu leteckej spoločnosti JAK Servis Vadima Timofejeva, ktorý let organizoval. Zároveň bola vyvrátená domnienka, že by bola na lietadlá technická porucha. Aj napriek dôkladné vyšetrovanie zo strany ruskej vlády, však stále nehoda vyvoláva aj dnes množstvo otázok.

Zodpovedný za tragédiu v Jaroslavľu dostal trest a zároveň amnestiu!

Náhľad slugu: