Do Európy chce kapitánka priviezť pol milióna Líbyjčanov

Kapitánka lode s migrantmi sa skrýva.

1081

Nemecká kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová vyzvala, aby Európa prijala pol milióna ľudí, ktorí sa v Líbyi ocitli v moci prevádzačov či živoria v miestnych utečeneckých táboroch. V rozhovore poskytnutom nemeckému denníku Bild Racketeová zdôraznila, že Európa má voči Afrike kvôli koloniálnej minulosti historickú zodpovednosť.

Nemeckú kapitánku v súčasnosti v Taliansku vyšetrujú kvôli porušeniu zákazu vstúpiť do výsostných vôd s africkými migrantmi. Teraz sa ukrýva na tajnom mieste, vo štvrtok by sa ale mala vrátiť na Sicílii na výsluch.

Migrantov, ktorí uviazli v Líbyi, musí podľa nemeckej kapitánky Európa „okamžite dostať do bezpečnej krajiny“. „Počujeme o pol milióne ľudí, ktorí sú v moci prevádzačov či v utečeneckých táboroch. Musíme ich odtiaľ dostať,“ povedala nemeckému bulvárnemu listu Racketeová. „Musíme im okamžite pomôcť v bezpečnom preplavení do Európy,“ dodala.

Rozhovor nemeckým novinám Racketeová, ktorá sa kvôli vyhrážkam na sociálnych sieťach skrýva, poskytla na bližšie neurčenom mieste v Alpách.

V líbyjských utečeneckých táboroch podľa 31-ročnej kapitánky panujú podmienky podobné tým v nacistických koncentračných táboroch, líbyjská pobrežná stráž sa podľa nej podieľa na obchodovaní s ľuďmi.

Zástupcovia OSN opakovane upozorňujú, že v líbyjských utečeneckých táboroch panujú katastrofálne podmienky. Chýba podľa nich jedlo, pitie i toalety. Podľa niektorých správ sú migranti v táboroch dokonca mučení a zneužívaní.

Racketeová v rozhovore uviedla, že je „historickou zodpovednosťou“ Európy migrantov z táborov v Líbyi prijať. Podmienky, ktoré v Afrike teraz panujú, aj aktuálne mocenské pomery na kontinente sú totiž podľa nej výsledkom pôsobenia Nemecka a ďalších európskych štátov „v koloniálnej dobe“.

Okrem prijímania utečencov by mala Európa podľa nemeckej kapitánky viac úsilia vynakladať aj na boj proti klimatickým zmenám, aby tak zabránila problémom, ktoré podľa nej Afričanov k úteku zo svojich krajín núti. „Emisie oxidu uhličitého musíme dostať na nulu,“ povedala.

V Kasseli sa pobili imigranti, Pakistanci a Albánci sa rezali palicami

Racketeová bola zadržaná talianskou políciou 29. júna po tom, čo napriek zákazu miestnych úradov vplávala s loďou Sea-Watch 3 do talianskych vôd s loďou so 40 africkými migrantmi. „Jednali sme podľa práva, o tom som presvedčená,“ povedala v rozhovore pre Bild.

Ak padneme, zaplavia Európu imigranti a džihádisti, hrozí grécky minister

Kapitánku v Taliansku držali od konca júna v domácom väzení, súd ju ale 2. júla prepustil. Od tej doby sa skrýva. Naďalej však čelí podozreniu, že napomáhala ilegálnu migráciu. Vo štvrtok by mala doraziť na odložený výsluch do sicílskeho mesta Agrigento.