Exekútori mŕtvol v Gautemale: Keď nezaplatíš, vyhádžeme tí z hrobky všetkých príbuzných!

1576

Desivý pohľad sa naskytol mexickému fotografovi Jorge Danu López v hlavnom meste stredoamerického štátu Guatemala. Hory mŕtvol v plastových vreciach, nad ktorými krúžili supy a všade prenikavý mŕtvolný puch. Žiadna vojna ani prírodná katastrofa sa tu pritom neudiala. To len hrobári usilovne konali svoju každodennú prácu. Neplatičom likvidovali hroby.

Sotva ľuďom v Ciudad de Guatemale vyprší nájom hrobky, alebo nezaplatia včas nájomné, nastúpi pohrebná upratovacia čata a dá sa šikovne do práce. Vyzbrojení len kladivami a s rúškom, ktorím si zakrývajú nos a ústa, bez milosti sa pustia do rozbíjania hrobiek. Na cintoríne majú miesto len tí platiaci.

Pokiaľ príbuzní nepožiadajú o odovzdanie pozostatkov, napchajú hrobári mŕtvoly do plastových vriec, naložia ich na vysokozdvižný vozík a odvezú na určené miesto, kde budú znovu pochovaní v hromadnom hrobe. Pokiaľ sa ale príbuzní chcú o telá svojich zosnulých blízkych postarať, strčia ich hrobári do špeciálnych boxov a uložia v kostnicu na centrálnom cintoríne.

Pre týchto chlapíkov je táto práca ako každá iná – tvári sa, akoby robili niekde na stavbe alebo triedili odpad v recyklačnom centre. Pritom väčšina mŕtvol, ktoré ich rukami prechádzajú, sú už v značnom štádiu rozkladu. Nájdu sa však medzi nimi aj celkom zachovalá tela, pripomínajúce egyptské múmie. Je to tým, že boli uložené v hornej krypte, kde je mumifikoval horúco a sucho.

Na niektorých lebkách ešte visia dlhé tmavé vlasy, ktoré vyzerajú, ako by boli len prilepené. Väčšina tiel má na sebe odev, ktorý si mŕtvi brali do rakvy. Tie však skončia spolu s ďalšou pohrebnou výbavou na smetisku!

„Bol to zvláštny pohľad na tie kože, kosti a skoro zachovalé tváre mŕtvych s ich neopísateľným výrazom,“ priznal autor snímok ako vystrihnutých z nejakého hororu. Medzi vrecami plných ľudských ostatkov zachytil záhadne sediacu mŕtvolu v červenom rúchu pripomínajúceho mnícha. Jeden z hrobárov zase pred ním zrovna strkal útlu starenku v šatke a v sukni do vreca. Mala sklonenú hlavu a akoby sa chytala za srdce.

Hromady kostí na havanskom cintoríne Colon