Po hromadnom znásilnení som sa pokúsil zabiť. Hovorí vrah Ševčík, prepustený po 30 rokoch na slobodu

2844

Roman Ševčík, ktorý od svojich devätnástich strávil 30 rokov za mrežami za dvojnásobnú vraždu, si na lavičke pred psychiatrickou liečebňou v Brne lačne potiahne z ušúľanej cigarety. Prižmúri pritom oči. Má ich unavené, prepadnuté, ale šťastné. Svoje pocity z prvých dní na slobode opísal exkluzívne reportérovi denníka Blesk.

„Môžem sa slobodne nadýchnuť! Ísť, kam chcem. Prísť, kedy chcem. Nechcem tomu ani veriť.“ Také sú pocity Romana Ševčíka (49), ktorý tento pondelok vyšiel po neuveriteľných tridsiatich rokoch z väzenia.

Tam si odpykával trest za vraždy svojej tety Jany L. († 35) a babičky Marie Š. († 62), ku ktorým došlo 4. februára 1989 na brnenských Vinohradoch. Tie podľa svojich slov ale nespáchal. Jeho prípadu sa ujal spolok Šalamoun, ktorý chce dosiahnuť obnovy procesu.

 Hromadné  znásilnenia 

Ševčík priznal, že vo sne nečakal, že sa dožije slobody. „Keď som mal dvadsaťdva, na Borech ma väzni hromadne znásilnili. Nechcel som potom žiť a dvakrát som sa pokúsil o samovraždu,“ rozpráva. Po rokoch, pri prechádzke, skočil pod vlak. Prežil. Prišiel ale o nohu.

Odsúdený dvojnásobný vrah Ševčík vyšiel po 30 rokoch z väzenia. O jeho nevine vraj vedeli všetci!

Za mrežami zažil roky očistca kombinovaného s peklom. „Stokrát som hovoril, že som svoju tetu a babičku nezabil. Bol som tam pre všetkých onuca, dvojnásobný sexuálny vrah,“ opisuje drsné roky. „Ja ale naozaj som nič neurobil,“ dušuje sa muž, z ktorého vraj priznanie vymlátili v roku 1989 esenbáci.

„Inak by ma snáď ubili,“ myslí si Ševčík. Pre Ševčíka hovoril aj rad svedkov. V čase zločinu podľa svojich slov spal v dome svojej druhej babičky zhruba 20 km od Brna. Naopak jediným dôkazom bola pachová stopa v byte, kam za tetou a babičkou bežne chodil …

 Na účte má  päť tisíc 

Odsedel si celý trest v kriminále a navrch ešte deväť rokov v psychiatrickej liečebni. Po 30 rokoch za mrežami má na účte necelých päť tisíc korún.

Ubytovať ho nechceli sociálne ústavy ani charity. Spása prišla v poslednej chvíli. Od ženy, ktorá by za Romana dala ruku do ohňa. „Moja pani učiteľka zo základky mi zohnala zatiaľ bývanie v domčeku v Rájci. Je to môj anjel,“ dojato hovorí prepustený trestanec.

 Našiel si priateľku a hľadá  prácu 

Za mrežami si našiel aj priateľku. Spolu požiadali v Blansku o sociálnej byt. „Než ho dostaneme, našla mi moja pani učiteľka práve to bývanie v domčeku,“ líči nadšene.

O 18ročnom pekle a šikane za mrežami prehovoril chybne odsúdený Tomasz Komenda

Nič mu zatiaľ nevadí, že za nájom bude musieť zaplatiť 5300 korún nájomného a 10 600 korún odmenu realitke a vratnú kauciu. „Riaditeľ charity v Blansku mi sľúbil, že tie kaucia za mňa zaplatí alebo že sa pozrú na inú možnosť bývania,“ dodal.

Roman Ševčík dostal plný invalidný dôchodok 6577 korún. Ten takmer celý padne na nájom domčeka. Chce si hneď nájsť prácu. Môže robiť čokoľvek, ale vzhľadom k protéze len v sede.

 Ako prežil 30 rokov  za mrežami? 

„Vedel som, že som nič neurobil. To ma držalo. A hlavne pani učiteľka Kovářová, ktorá za mnou po smrti mamky jazdila. Bez nej by som tu nebol,“ hovorí dojato Roman Ševčík. Tá tiež kontaktovala spolok Šalamoun, ktorého právnici sa Ševčíkovho prípadu ujali.

Nevinného väzňa prepustili po 39 rokoch z väzenia. Poslali ho tam klamstvá malého chlapca