Ricky Jackson strávil vo väzení 39 rokov. Zavreli ho, keď mu bolo 18, za vraždu, ktorú nespáchal. Všetko si vymyslel dvanásťročný chlapec Eddie Vernon.

„Konečne, konečne..! Anglický jazyk nemá slová pre to, ako sa teraz cítim,“ povedal bezprostredne po svojom prepustení Jackson. Z väzenia ho dostalo priznanie toho, kto ho do väzenia pred 39 rokmi dostal.Polícia v roku 1975 pátrala po vrahoch 59 ročného Harolda Franksa, ktorého dvaja muži prepadli v obchode v Clevelande, zbili ho kovovou rúrkou, vyliali mu do tváre kyselinu a nakoniec ho zastrelili ranou z pištole. Polícii vtedy pomohol páchateľa usvedčiť dvanásťročný chlapec Eddie Vernon. Identifikoval strelca i ďalších dvoch mužov, ktorí boli s ním. Strieľal vraj vtedy osemnásťroční Ricky Jackson, s ním boli v obchode i bratia Wiley a Ronnie Bridgeman.

Wiley Bridgeman a Jackson

Všetkých súd odsúdil na trest smrti, hoci polícia nezískala jediný dôkaz, okrem veľmi pochybnej výpovede malého chlapca. Ten žil celý svoj ďalší život s vedomím, že jeho klamstvá poslali do väzenia nevinných ľudí. O prípad sa ale začali zaujímať médiá, poukazovali na zlú prácu polície a chlapcovu chaotickú a nedôveryhodnú výpoveď. Napriek tomu Vernonovi trvalo 39 rokov, kým neuniesol ťažobu svojich klamstiev a šiel sa priznať k súdu, že jeho vtedajšie výpovede boli kompletne vymyslené. Vraj chcel vtedy ako malý chlapec pomôcť polícii dopadnúť vrahov. Objavili sa ale aj informácia, že za to dostal od niekoho zaplatené. Keď si uvedomil, čo spôsobil, chcel svoju výpoveď vziať späť, ale policajti mu vraj vtedy povedali, že zatvoria jeho rodičov, pokiaľ o prípade bude ešte niekedy hovoriť.

Jackson vo chvíli, keď sudca prečítal oslobodzujúci rozsudok

Nakoniec ale výčitky svedomia boli príliš veľké a Vernon sa sám priznal. Bohužiaľ mu to trvalo veľmi dlho. Ronnie Bridgeman si odsedel 25 vo väzení, jeho brat Wiley bol prepustený krátko pred tým, než z väzenia pustili i Jacksona. „Necítim k Verononovi nenávisť. Bol to malý chlapec, teraz je dospelý muž. Želám mu všetko dobré,“ povedal Jackson. Ani Wiley Bridgeman už necíti k Vernonovi nenávisť. „Horkosť je preč. Je to za mnou. Nosil som to v sebe príliš dlho,“ povedal Bridgeman.