Futbal-ME12: Pred duelom Poľsko-Rusko ožili politické krivdy a vojnové tragédie

311

Poľská ministerka športu Joanna Muchová sa však pred utorkovým duelom A-skupiny na EURO 2012 neobáva avizovaného pochodu ruských fanúšikov ulicami Varšavy.
V roku 1919 vypukla poľsko-ruská vojna, v ktorej boľševické vojská zatlačili Poliakov až k Varšave. Rusko sa vtedy snažilo obnoviť cárske impérium na území Poľska, Bieloruska a Ukrajiny. Poliaci nemôžu zabudnúť ani na začiatok II. svetovej vojny, keď krajinu napadli zo západu Nemci a z východu im zabral časť územia vtedajší Sovietskij zväz. Invázia od susedov z východu pokračovala katyňskou tragédiou, počas ktorej v roku 1939 sovietska tajná polícia NKVD zavraždila okolo 20.000 poľských dôstojníkov, intelektuálov a predstaviteľov duchovného života. Nadvláda Sovietskeho zväzu pokračovala aj v období socializmu, kedy sa komunistické Poľsko stalo súčasťou východného bloku. Zatiaľ „poslednou kvapkou v pohári“ bola letecká tragédia bývalého poľského prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý v roku 2010 zahynul spoločne s manželkou v Rusku. Paradoxne, poľská prezidentská delegácia si chcela v Rusku uctiť práve pamiatku obetí tragédie v Katyni. Obe krajiny sa vzápätí začali obviňovať zo skutočných príčin leteckého nešťastia.
„Zápasy Poľska proti Rusku, a predtým ZSSR, boli vždy a budú spájané s politikou,“ uviedol pre denník Super Express niekdajší poľský prezident Alexander Kwasniewski. Médiá hovoria o „Bitke o Varšavu“, pričom v hlavnom meste Poľska už je ohlásený pred zápasom pochod ruských fanúšikov. Poľská ministerka športu Joanna Muchová v tom však problém nevidí. „Nemyslím si, že v uliciach Varšavy sa vyskytnú zajtra nejaké problémy v súvislosti s pochodom ruských fanúšikov. Som si istá, že všetko prebehne v poriadku. Je absolútne normálne, že fanúšikovia svojho mužstva sa počas turnaja stretávajú a spoločne chodia uličkami mesta. Je to absolútne normálna situácia,“ uviedla Muchová.