Gynekológ Jan zneužil a oplodnil najmenej 17 pacientok

Bol zároveň lekárom aj darcom spermií

1770

Lekárska etika pre neho bola vzdialený pojem, a tak mu nerobilo ťažkosti zneužiť dôveru svojich pacientok. Holandský gynekológ používal pre umelé oplodnenie svoj vlastný genetický materiál, a stal sa tak otcom najmenej 17 potomkov.

Holandský gynekológ bez vedomia budúcich rodičov opakovane používal svoje spermie pre umelé oplodnenie, a stal sa tak otcom najmenej 17 detí. Dnes už zosnulý lekár Jan Wildschut pôsobil v nemocnici Isala v meste Zwolle v rokoch 1981 až 1993. Informáciu dnes zverejnila samotná nemocnice a agentúra AP.

„Z morálneho hľadiska považuje (nemocnica) Isala za neprijateľné, aby gynekológ, špecialista na reprodukciu, bol zároveň ošetrujúcim lekárom a darcom spermií,“ uviedla nemocnica vo vyhlásení.

Piešťanský gynekológ má so štrnásťročným dievčaťom osemmesačné dieťa

 Gynekológove otcovstva potvrdili
 testy DNA 

Podľa nemocnice sú potomkovia niekdajších pacientok a lekárovej rodina v pravidelnom kontakte a majú dobré vzťahy.

Úrady vytvorili Lekárov profil DNA. Deti rodičov, ktorí sa v nemocnici liečili na neplodnosť, si tak môžu overiť, či je Wildschut tiež ich biologickým otcom.

Pacientky, ktoré na gynekológii nahrávala skrytá kamera, sa objavili pornostránke

Podobný prípad gynekológa, ktorý bez vedomia svojich pacientok používal na insemináciu vlastnej spermie, bol v Holandsku odhalený už v minulom roku. Výsledky DNA vtedy potvrdili, že lekár Ján Karbaat je biologickým otcom najmenej 49 detí.