História najväčšieho škandálu v dejinách farmaceutických spoločností

1904

Tabakové firmy skrývajú štúdie o negatívnych výsledkoch fajčenia, svoje maléry s detskou prácou majú odevné koncerny, automobilky majú svoju Dieselgate. Ale najhoršie škandály majú na svedomí farmaceutické firmy. A vôbec najväčší prúser má na triku koncern Bayer, ktorý svojim liekom na hemofíliu nakazil tisíce ľudí vírusom HIV. Vedome.

Jedna zo spoločností spadajúce pod nadnárodný farmaceutický koncern Bayer vyvinula látku proti hemofílii, teda poruche zrážanlivosti krvi. Pacientom predávali prípravok, ktorý túto chorobu lieči. Problém bol v tom, že prípravok obsahoval vírus HIV. Ako sa taká šialená vec mohla stať?

Odborníci sú presvedčení, že vírus HIV sa prvýkrát objavil medzi opicami v pralesoch afrického štátu Kamerunu. Odtiaľ sa rozšíril na ľudí, avšak nie sexom s opicami, ako tvrdili niektorí neseriózni bádatelia, ale z mäsa. Centrum nákazy v Kamerune sa postupne rozširovalo na okolité krajiny, choroba sa ďalej šírila vďaka návštevníkom týchto oblastí, ktorí si vírus vozili vo svojich telách domov. Z HIV sa pomaly začínala stávať globálna hrozba, ktorá si získala pozornosť celého sveta.

V roku 1981 už v USA prepukla naplno epidémia choroby AIDS, inak tomu bolo v mnohých iných krajinách sveta. O samotnom vírusu sa toho vedelo v tej dobe pramálo, snáď len že súvisí so sexom, klubmi a drogami. Vedelo sa tiež, že sa šíri krvou.

Hemofilici v USA boli závislí na lieku zvanom Faktor VIII, ktorý vyrábala spoločnosť Cutter Biological, patriaci pod gigant Bayer. Cutter bol výrobca aj distribútor tohto lieku. Aby mohol Cutter vyrábať masovo tento liek, potreboval ohromné ​​množstvo krvnej plazmy, ktoré získaval od zhruba 10 tisíc darcov. Plazma sa od nich umiestňovala do kontajnerov. Stačilo, aby medzi darcami bolo len pár ľudí nakazených HIV a bola týmto vírusom kontaminovaná celá zásoba krvnej plazmy cutter.

Cutter pri honbe za plazmou, ktorej potreboval naozaj veľa, ignoroval všetky predpisy a nariadenia. Bral krv od drogovo závislých, väzňov a homosexuálov. Vďaka tomu čoskoro vypukol jeden z najväčších škandálov vo farmácii v dejinách. V roku 1983 CDC (Úrad pre prevenciu a kontrolu chorôb) vydal správu, že dochádza k nárastu ľudí chorých vírusom HIV medzi hemofilikmi a že ide zrejme o dôsledok užívania Factoru VIII. Cutter vyvinul ďalší typ lieku, ktorý bol úplne bezpečný, pretože v ňom vírus HIV nemohol prežiť. Tento typ začal distribuovať medzi hemofilikov v USA.

Tu mohol celý príbeh skončiť. Už tak bolo tragické, že sa mnoho ľudí v USA nakazilo z Factoru VIII. Lenže Cutter mal stále ohromné ​​zásoby tohto lieku a krvnej plazmy. Nechcel riskovať, že by ho predával na Západe, ale nezdráhal sa pôvodný produkt dodávať do krajín, ako je HongKong, Argentína, Malajzia a ďalších ázijských krajín a krajín Latinskej Ameriky. Tento trend trval dlhšie ako rok, hoci sa rýchlo začali hromadiť dôkazy, že dochádza k podobným veciam ako predtým v USA, teda k nárastu ľudí nakazených vírusom HIV.

Distribútori siete Cutter si boli tejto situácie vedomí a volali do centrály s požiadavkami na novší bezpečný model. Lenže v centrále im odpovedali, že nový model príde až po dopredaní pôvodných zásob, a odporúčali svojim dílerom, aby naopak ešte navýšili množstvo starého Factoru VIII vo svojich skladoch.

Až v roku 1985 Cutter prestal pôvodné liek do týchto krajín dodávať, pretože už o neho ani v týchto lokalitách nebol žiadny záujem. To už sa okolo Cutter motali novinári a vec sa začala vyšetrovať. Hovorca Bayeru verejne tvrdil, že Cutter vždy postupoval „zodpovedne, eticky a humánne“. Namiesto toho vinu za celú situáciu zvaľovali na jednotlivé krajiny, ktoré vraj veľmi pomaly schvaľovali nový typ lieku do predaja, a Cutter tak bol nútený dodávať pôvodný typ. Všetko sa odohrávalo v čase, keď ešte neboli vyvinuté testy na chorobu AIDS, teda nebolo možné zistiť, koľko ľudí sa presne nakazilo z Faktoru VIII. Len na Taiwane a v Hongkongu to bolo preukázateľne minimálne sto ľudí, skôr viac. Odhady celkovo hovorí o 20 tisícoch ľudí nakazených po celom svete vrátane USA.

Bayer musel na odškodnom ľuďom zaplatiť desiatky miliónov dolárov. „Napriek tomu Bayer naďalej odmieta akúkoľvek zodpovednosť a trvá na tom, že postupoval vo všetkých prípadoch zodpovedne a eticky,“ nechal sa počuť tlačový hovorca Bayeru po tom, čo médiá o celom prípade informovala. V roku 1997 zaplatil Bayer 300 miliónov dolárov do fondu určeného na výplatu kompenzáciou chorým HIV. Vinu ale nepriznal nikdy.