Znečistenie ovzdušia má každoročne na svedomí úmrtie minimálne 400 000 ľudí. Avšak Envinity Group prichádza s inovatívnym riešením, ktoré vysáva jedovaté častice zo vzduchu.

smog-vacuum-02Startup Envinity Group predstavil svoje zariadenia na Offshore Energy 2016 Exhibition & Conference v Amsterdame.

„Ide o veľký priemyselný filter dlhý asi osem metrov. Zariadenie je vyrobené z ocele a umiestnené na vrchole budovy. V podstate funguje ako veľký vysávač, ktorým prejde znečistený vzduch a z ktorého vyjde čistý vzduch.“

Zariadenie dokáže filtrovať 100% jemných častíc a 95% veľmi jemných častíc. A dokáže vysávať vzduch z okruhu 300 metrov, pričom počas jednej hodiny dokáže vyčistiť 800 tisíc kubických metrov vzduchu. Spoločnosť Energy Research Center v Holandsku testuje prototyp.

smog-vacuum-03Envinity Group popisuje na svojich webových stránkach katastrofálny dopad jemných častíc. Viac ako 90% ľudí žijúcich v Európskej únii je vystavených časticiam vo väčšej miere, než odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Jemné častice sú karcinogénne a ultra jemné častice sú ešte zákernejšie. Ich tvorbu majú na svedomí emisie lietadiel a vozidiel. Envinity Group dodáva, že častice poškodzujú nervový systém a spôsobujú infekcie.

Filtračný systém je prvý na svete svojho druhu. Ochráni ľudí pred „tichými zabijakmi“. Záujem o neho majú letiská, firmy i vlády.