Indický mladík päť mesiacov predstieral, že je doktor. Teraz mu hrozí väzenie

569

Devätnásťročný Adnan Khurram nemá vyštudovanú medicínu. Napriek tomu sa z neznámych dôvodov vydával za člena lekárskeho tímu a miatol tým ostatných doktorov.

V ordinácii by ste ho síce nenašli, ale na každom nemocničnom mítingu či udalosti nemohol chýbať. Stačil mu na to lekársky plášť a fonendoskop okolo krku. Mal tiež instagramový účet, na ktorom vystupoval ako Dr. Adnan Khurram.

„Prechádzal sa vždy po miestnosti. Zistili sme, že každému doktorovi tvrdil niečo iné. Raz sa predstavoval ako praktikant, praktikantom zasa hovoril, že je vysokoškolský študent medicíny. Dokonca sa dostal do naších WhatsApp skupín,“ vypovedá Harjit Singh, vedúci praktikantov z Inštitútu lekárskych vied v Novej Dillí.

Aj keď sa mladík vo verziách svojho pôvodu rozchádzal, ostatným doktorom trvalo päť mesiacov, než podvodníka vo svojich radoch odhalili. Až neskôr im začalo byť divné, že Khurram stíha všetky nemocničné akcie. S viac ako 20 hodinovými pracovnými dňami mal ťažko čas sa vyspať. Mladý muž s tým ale očividne nemal problémy.

„Boli sme prekvapení, že stíha všetky udalosti inštitútu, dokonca aj tie, ktoré organizovali iné zdravotnícke organizácie. Každý večer sa potĺkal okolo nemocničnej kaviarne a doktorandských hostelov. Začalo nám pripadať čudné, že má toľko voľného času,“ pokračuje Singh.

Podozrenie nakoniec vyústilo v kontaktovaní polície, ktorá Khurrama zatkla zrovna pred nemocničným maratónom. Teraz mu na krku visí obvinenie za podvod. Nie je pritom stále moc jasné, prečo devätnásťročný Ind predstieral, že je doktor.

Vo svojej pôvodnej výpovedi Khurram tvrdil, že sa tak stalo preto, aby sa spriatelil s lekárskym kolektívom, a pripravil tak lepšie podmienky pre liečbu umierajúceho člena jeho rodiny. Neskôr sa ale nechal počuť, že jednoducho len rád trávil čas medzi doktormi a sníval o tom, že sa jedného dňa stane ich skutočným kolegom. Sama polícia bola ostatne udivená, ako skvelé znalosti z odboru medicíny muž mal a ako dobre poznal oddelenia Inštitútu lekárskych vied a jeho zamestnancov.